Złap film i muzykę z YouTube
Jeżeli nie jesteś zainteresowany kręceniem i montażem filmów, wystarczy, że masz komputer podłączony do internetu, a możesz zbudować własną kolekcję gotowych filmów i piosenek. Legalnie i za darmo.
Nasza propozycja to program bardzo ułatwiający przegrywanie multimediów (wideo, audio, grafika i zdjęcia) z różnych serwisów internetowych na dysk. Aplikacja o nazwie aTube Catcher wyróżnia się spośród innych licznych tego typu programów olbrzymią wręcz liczbą obsługiwanych formatów i serwisów. Liczbę obsługiwanych formatów możesz jeszcze dodatkowo zwiększyć, instalując w systemie pakiet kodeków – na naszym krążku znajdziesz taki pakiet przeznaczony do najnowszego systemu Windows 7 (Win7codecs) oraz analogiczny zestaw kodeków do starszych systemów Microsoftu (K-Lite Mega Codec Pack). Zalecamy, byś kodeki zainstalował przed instalacją programu aTube Catcher. Oczywiście, jeżeli masz już w systemie zainstalowane kodeki (np. korzystasz z nich podczas odtwarzania filmów i muzyki już zapisanej na dysku), nie musisz doinstalowywać udostępnianych przez nas pakietów, jest to nawet niewskazane.
Przegrywanie audio i wideo za pomocą aTube Catchera
Większość programów do przegrywania nadawanych w internecie multimediów potrafi przechwycić wideoklipy z serwisu YouTube i jeszcze kilku innych najpopularniejszych. aTube Catcher obsługuje wiele tego typu serwisów, ma wbudowaną wyszukiwarkę multimedialną i konwerter. Pobrane multimedia (bo nie tylko wideo, ale także dźwięk oraz grafikę i zdjęcia) możesz od razu przekonwertować na interesujący cię format (np. DVD Video, iPhone/iPod itp.). Program charakteryzuje się prostą instalacją i jest rozpowszechniany bezpłatnie. Pamiętaj jednak, że nie może być wykorzystywany komercyjnie. Polskojęzyczny interfejs jest wprawdzie pozbawiony polskich znaków diakrytycznych, co widać na niektórych przyciskach, ale nie ma to żadnego wpływu na działanie programu.
Krok 1
Instalacja programu to standardowy proces polegający na potwierdzaniu kolejnych etapów kreatora. Uwaga! Przy domyślnych ustawieniach oprócz aTube Catchera w systemie zainstalowany zostanie (naszym zdaniem zupełnie zbędny) pasek narzędziowy aTube Catcher toolbar. Można to wyłączyć, zaznaczając w kreatorze instalacji opcję Custom installation. Należy także odznaczyć widoczne pod tą opcją pola wyboru. Kolejna „pułapka” to namowa do instalacji programu „Przyspiesz komputer”. Zaznacz opcję Nie instaluj Przyspiesz Komputer, po czym kliknij Zainstaluj. Więcej „pułapek” program instalacyjny nie zawiera.
Krok 2
W końcowym etapie instalacji na ekranie pojawi się okno dialogowe Select your language. Rozwiń listę widoczną w tym oknie, wybierz z niej pozycję Polski i kliknij OK. Pozostanie ci jeszcze zatwierdzenie kilku etapów instalacji.
Krok 1
Okno główne programu składa się z menu głównego oraz opcji interfejsu pogrupowanych w sześć kart. Standardowo aktywna jest karta Normal mode, na której znajdują się funkcje umożliwiające pobieranie wideo z różnych serwisów. Jeżeli chcesz wiedzieć, z jakich serwisów możesz przegrywać pliki wideo, kliknij odsyłacz Kliknij tutaj aby wyświetlić listę. Uruchomi się przeglądarka WWW, do której zostanie wczytana strona z długą listą obsługiwanych serwisów.
Krok 2
W naszym warsztacie przedstawimy proces przegrywania na przykładzie wideoklipu wysokiej jakości – takie można znaleźć m.in. w popularnym serwisie YouTube. Załóżmy, że znasz adres filmu, który chcesz zapisać na dysku, i wiesz, że jest dostępny w wysokiej jakości. W polu URL wpisz (a jeszcze lepiej – wklej skopiowany z paska adresowego przeglądarki) adres wideoklipu (w postaci np. http://www.youtube.com/watch?v=1b0uomM9z0y).
Krok 3
Następnie upewnij się, że są zaznaczone pola wyboru Włącz pobieranie Turbo oraz Enable YouTube HQ/HD, ponieważ zgodnie z założeniem – pobierany materiał jest dostępny w wysokiej rozdzielczości. Z rozwijanej listy Profil wyjściowy możesz wybrać docelowy format zapisu (pobierany strumień wideo będzie od razu konwertowany na wybrany format).
Krok 4
Dla plików w wysokiej rozdzielczości, które mają być odtwarzane na komputerze, najlepiej pozostawić domyślnie wybrany profil WMV. Jeżeli nie odpowiada ci folder docelowy, możesz go zmienić, wpisując inną ścieżkę w polu Zapisz do lub wskazując inny folder po kliknięciu przycisku Przeglądaj. Po ustawieniu wymienionych parametrów kliknij Pobierz.
Krok 5
Rozpocznie się pobieranie pliku – o postępie tego procesu informuje widoczny w dolnej części okna pasek i liczby wskazujące na ilość pobranych danych. Pobieranie można w każdej chwili przerwać – przycisk Pause, lub zupełnie anulować – przycisk Anuluj. Po zakończeniu pobierania następuje automatyczna konwersja na format zgodny z określonym wcześniej profilem wyjściowym. Możesz już oglądać zapisany i przekonwertowany wideoklip np. za pomocą systemowego Windows Media Playera.
Krok 1
Wiesz już, jak zapisać wideoklip ze znanego ci adresu w sieci. Pytanie – jak znaleźć wiele wideoklipów na interesujący cię temat? Posłuż się wbudowaną w aTube Catchera wyszukiwarką wideo. W menu głównym programu kliknij pozycję Wyszukiwarka wideo.
Krok 2
W oknie Video Search Tool, które pojawi się na ekranie, wpisz poszukiwaną frazę w pole tekstowe np. Formula 1 i kliknij Szukaj. Po krótkiej chwili pusty początkowo obszar roboczy okna powinien się zapełnić miniaturami filmów pasujących do zapytania.
Krok 3
Dwukrotne kliknięcie danej miniatury powoduje odtworzenie danego filmu w odrębnym oknie wbudowanego w program odtwarzacza (ale nie pobranie na dysk). Chcąc przegrać film kryjący się za daną miniaturą, kliknij na tej miniaturze prawym klawiszem myszy – rozwinie się menu kontekstowe, z którego możesz wybrać, czy interesuje cię pobranie całego pliku wideo (pozycja Download), czy też tylko ścieżki dźwiękowej (Download as MP3). Jeżeli chcesz dostosować parametry pobierania i konwersji, skopiuj adres (polecenie Copy URL), następnie zamknij okno wyszukiwarki, wklej adres do okna głównego programu i postępuj zgodnie ze wskazówkami z poprzedniej części warsztatu pt. „Przegrywanie wideo”.
Krok 1
Sposób na przegranie ścieżki dźwiękowej filmu już znasz (np. za pomocą opisanej wyżej wyszukiwarki). Podpowiemy teraz, jak wyszukiwać i zapisywać na dysku ulubione piosenki. W oknie głównym aTube Catchera kliknij menu MP3 Downloader!.
Krok 2
Pojawi się okno MP3 Music Downloader. W polu tekstowym Hot Search wpisz tytuł piosenki oraz nazwisko (nazwę) wykonawcy i kliknij przycisk Search MP3!. Po krótkiej chwili centralny obszar okna wypełni lista znalezionych wyników pasujących do zapytania. Zaznaczenie dowolnego wyniku (kliknięciem) spowoduje automatyczne odtworzenie danego utworu. Chcąc przegrać dany utwór na dysk, po prostu zaznacz go na liście Sam Brown i kliknij Download selected.
Krok 3
Wyświetli się okno dialogowe, w którym potwierdzasz nazwę pobieranego pliku oraz miejsce zapisu, a także – za pomocą rozwijanej listy Bitrate – określasz jakość pliku. Generalnie, im większa wartość wybrana z listy, tym lepsza jakość. Pamiętaj jednak, że nie uzyskasz doskonałej jakości, jeżeli plik umieszczony w internecie jest kiepsko nagrany. Klikając Save, rozpoczynasz pobieranie.
Ponadstandardowe możliwości – przechwytywanie ekranu
Wiesz już, że za pomocą aTube Catchera przechwycisz praktycznie każdy plik wideo i audio nadawany w internecie. To jednak nie wyczerpuje możliwości tego ciekawego programu. Za jego pomocą możesz także „nagrywać” własny pulpit systemu wraz z komentarzem mówionym do podłączonego do komputera mikrofonu. Poniżej szczegóły, jak to zrealizować.
Krok 1
W oknie głównym programu aTube Catcher kliknij kartę Screen Record. Następnie możesz wybrać, czy chcesz, by do pliku wideo był zapisywany konkretny fragment ekranu – kliknij wtedy Wskaż obszar, czy też zależy ci na rejestracji aktywności w ramach konkretnego okna – przycisk Wskaż okno.
Krok 2
Po wyborze rejestrowanego obszaru ustalasz kolejno: źródło dźwięku (domyślnie jest to mikrofon), format wyjściowy (domyślnie WMV), docelowy folder zapisu, oraz wybierasz dodatkowe opcje związane z nagrywaniem. Kilka słów na temat tych ostatnich. Jeżeli chcesz nagrać film szkoleniowy (np. poradnik korzystania z jakiegoś programu), warto, aby program rejestrował także wskaźnik myszy. Uzyskasz to po zaznaczeniu pola wyboru Nagrywaj kursor. Dodatkowo, jeżeli chcesz, by rejestrowany kadr obejmujący fragment ekranu, przesuwał się razem ze wskaźnikiem myszy – zaznacz pole wyboru Podążaj za myszą. Możesz również automatycznie zatrzymać nagrywanie po upływie określonego czasu – należy zaznaczyć pole wyboru Zatrzymaj po i zadeklarować, po ilu sekundach nagrywanie ma być zakończone, np. 60 sekund, uruchomić je z opóźnieniem (pole wyboru Uruchom opóźnione) czy zażądać minimalizacji okna programu po rozpoczęciu rejestracji (pole Minimalizuj przy starcie).
Krok 3
Aby rozpocząć nagrywanie filmu z pulpitu, kliknij Start.
Co kryją karty w oknie głównym programu aTube Catcher?
W artykule skupiliśmy się na kilku możliwościach darmowego programu aTube Catcher. Jednak zakres funkcji dostępnych na poszczególnych kartach widocznych w oknie głównym jest większy. Poniżej krótki opis poszczególnych kart.
Normal mode – standardowy tryb działania programu opisany w artykule. Przeznaczony do przechwytywania filmów z serwisów hostujących pliki wideo.
Stream Catcher – tryb dla zaawansowanych; umożliwia (teoretycznie) przechwycenie i zapis w postaci pliku dowolnego strumienia multimediów przesyłanego przez interfejs sieciowy danego komputera.
Screen Record – opisany w artykule tryb przechwytywania ekranu (i dźwięku rejestrowanego przez mikrofon).
Video Converter – wbudowany konwerter audio i wideo; oprócz konwersji umożliwia łączenie plików podzielonych na fragmenty (np. 10-minutowych fragmentów z YouTube’a w cały film). Połączone wideoklipy możesz od razu automatycznie konwertować.
DVD / CD Creator – moduł umożliwiający nagrywanie płyt DVD Video i VCD; wystarczy przeciągnąć multimedialne pliki na obszar roboczy okna.
Audio Recorder – tryb pozwalający na przechwytywanie dźwięku z dowolnego źródła: mikrofonu, podłączonego do komputera magnetofonu, wzmacniacza itp. Ten tryb jest przeznaczony do nagrywania dowolnego dźwięku przepływającego przez układ dźwiękowy/kartę dźwiękową w twoim komputerze.