Zasada działania DVB-T
|
Sygnał emitowany przez nadawcę (dźwięk z obrazem) przed wysłaniem do widza jest kompresowany przy użyciu kodeka MPEG, a następnie dzielony na kilka równoległych strumieni (każdemu odpowiada inna częstotliwość sygnału). Całość jest zamieniana z postaci cyfrowej na analogową i wysyłana do widza. Po odebraniu sygnału następuje proces odwrotny, wzbogacony o korekcję błędów, które mogą się pojawić podczas przesyłania sygnału.
|
Cyfrowa telewizja DVB-T zdążyła już obrosnąć w Polsce kilkoma mitami. Najpopularniejszy – niestety rozpowszechniany przez media – głosi, że po wprowadzeniu nadawania cyfrowego miliony Polaków stracą możliwość oglądania telewizji. Nie jest to jednak prawda.
Samo rozpoczęcie transmitowania telewizji w technologii DVB-T nie oznacza jednoczesnego wstrzymania emisji sygnału analogowego. Ponadto kwestie odbioru telewizji cyfrowej dotyczą tylko tych osób, które korzystają obecnie z telewizji analogowej. Użytkownicy platform satelitarnych, telewizji kablowych oraz telewizji dostarczanej za pomocą łączy internetowych w ogóle nie muszą się przejmować nadchodzącymi zmianami. Ale także korzystający z anten analogowych nie mają powodu do nerwów. W większości przypadków sygnał analogowy będzie do nich docierał jeszcze
przez 2–3 lata.
Harmonogram zmian
Plany dotyczące wprowadzenia nadawania cyfrowego w Polsce były kilkakrotnie zmieniane i niewykluczone, że obecny harmonogram także będzie w przyszłości modyfikowany.
Najnowsze wytyczne podano w styczniu tego roku i dotychczas nie były zmieniane. Według nich nadawanie sygnału cyfrowego nie rozpocznie się jednocześnie na terenie całego kraju. We wrześniu cyfrową telewizję będzie można odbierać w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i Poznaniu. Następnie będzie uruchamiane nadawanie w kolejnych regionach: od marca 2010 m.in. we Wrocławiu, Częstochowie czy Lublinie, a od lipca 2011 na pozostałym obszarze kraju (m.in. w Katowicach i Gdańsku) – szczegóły pokazuje mapka obok.
Korzyści i utrudnienia związane z DVB-T
|
- Lepsza jakość obrazu i dźwięku
- Możliwość odbierania płatnych kanałów drogą naziemną
- Możliwość wykorzystania dotychczas używanej anteny
- Konieczność wymiany telewizora lub zakupu cyfrowego tunera
|
Również etapami, ale aż sześcioma, będzie postępowało wyłączanie nadawania analogowego. Najwcześniej, we wrześniu, październiku 2010 roku, na odbiór cyfrowego sygnału będą się musieli całkowicie przestawić mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania. Ostatni etap, który zakończy się 31 lipca 2013 roku, obejmie głównie wschodnie regiony kraju oraz rejon Gniezna – szczegóły na mapce.
Nie ma odwrotu
W pierwszej kolejności w technologii cyfrowej będzie można odbierać wszystkie kanały, które obecnie są dostępne za darmo drogą analogową. W zestawie tych kanałów, tworzących tzw. pierwszy multipleks, znajdą się TVP, Polsat, TVN, TV4 i Puls – wszystkie stacje złożyły odpowiednie wnioski w UKE. Kolejne multipleksy obejmą kanały tematyczne oraz płatne, ale ich pełna oferta jest dopiero na etapie konsultowania z nadawcami.
Sama zmiana sposobu nadawania znacznie zmniejszy zakres wykorzystywanych obecnie częstotliwości – DVB-T ma mniejsze potrzeby niż telewizja analogowa. W eterze pojawi się sporo wolnego miejsca, które będzie można przeznaczyć na inne zastosowania. Dodatkowo dzięki wprowadzeniu sygnału cyfrowego poprawi się jakość dźwięku i obrazu – znikną zakłócenia wynikające z niedostatecznej mocy sygnału analogowego. Ponadto możliwe jest wprowadzenie nadawania w jakości HD, a także zastosowanie kanału zwrotnego do komunikacji widza z dostawcą telewizji, np. w celu zamówienia filmu w usłudze wideo na żądanie. To, w jaki sposób możliwości DVB-T zostaną wykorzystane w Polsce, będzie zależało od dostawców telewizji.