SoftwareZmień zdjęcie w obraz

    Zmień zdjęcie w obraz

    Dzięki temu odcinkowi kursu nauczysz się, jak przekształcić dowolną fotografię portretową w dzieło ręcznie wykonane ołówkiem lub farbami. Rozpocznij od stworzenia czarno-białego szkicu, który będzie można ubarwić, wykorzystując kolorystykę zdjęcia źródłowego.

    Zmień zdjęcie w obraz

    Wykorzystując standardowe narzędzia GIMP-a, wykonasz efektowny obraz udający pracę stworzoną za pomocą ołówka lub akwareli. Może on być ciekawym prezentem dla bliskiej osoby – zmodyfikowane zdjęcie możesz wydrukować na specjalnym płótnie, korzystając z ofert internetowych laboratoriów fotograficznych, np. wybierając artykuły dekoracyjne z oferty cewe-fotoksiazka.pl lub szukając ofert pod hasłem „zdjęcie lub obraz na płótnie” w Allegro.pl. Jeżeli chcesz wydrukować zdjęcie na dużym płótnie, pamiętaj, aby w GIMP-ie pracować na odpowiednio dużej fotografii. Nie zapomnij o dopasowaniu wymiaru wirtualnego płótna, posługując się narzędziem kadrowania fotografii do wymaganego formatu.

    Krok 1

    Z menu Plik wybierz Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po wczytaniu fotografii dwukrotnie wykonaj duplikat warstwy źródłowej, klikając ją prawym przyciskiem myszy i wybierając Duplikuj warstwę.

    Obraz

    Krok 2

    W okienku warstw zaznacz najwyżej położony duplikat i z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie, a następnie w otwartym okienku o tej samej nazwie przesuń suwak Nasycenie do lewej krawędzi, ustawiając wartość -100, po czym kliknij przycisk OK. Twoja fotografia stanie się czarno-biała, jak w naszym przykładzie.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie zmień Tryb warstwy na Nasycenie. Teraz zaznacz środkową warstwę i zmień jej Tryb na Rozjaśnienie. Nie przejmuj się, jeśli obraz staje się niewyraźny, a kontury niewidzialne. Kolejnym etapem jest odwrócenie kolorystyki, co wykonasz, wybierając opcję <b?Inwersja z menu Kolory.

    Obraz

    Krok 4

    Obraz prawdopodobnie stanie się biały. Jeśli tak się stało, z menu Filtry wybierz kolejno <Rozmycie> i Rozmycie Gaussa. W otwartym okienku w obu polach w sekcji Promień rozmycia wpisz 140 i kliknij OK. Wartość rozmycia powinna zostać dopasowana metodą prób i błędów do wielkości zdjęcia źródłowego.

    Obraz

    Krok 5

    Po zastosowaniu rozmycia krawędzie postaci na zdjęciu powinny stać się wyraźne. Teraz zaznacz warstwę źródłową i z menu Kolory wybierz Poziomy. W sekcji Poziomy wejściowe przesuń położenie trzech suwaków w taki sposób, aby podbić intensywność konturów – analogicznie do wartości widocznych powyżej.

    Obraz

    Krok 6

    Pracując na warstwie źródłowej, z menu Kolory wybierz jeszcze opcję Krzywe i w okienku zmodyfikuj położenie linii według własnego uznania. Tę czynność możesz wykonać dla poszczególnych kanałów w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Modyfikację naszej krzywej widać na powyższym obrazku.

    Obraz

    Krok 7

    Choć na tym etapie możesz zakończyć tworzenie szkicu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokolorować projekt, wykorzystując kolory ze zdjęcia źródłowego. W tym celu z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i ponownie wskaż zdjęcie, np. portret.jpg, po czym w okienku warstw przesuń je na najwyższą pozycję.

    Obraz

    Krok 8

    Delikatną kolorystykę zdjęcia uzyskasz, gdy zmienisz Tryb na Przesiewanie i ustawisz poziom krycia o wartości 70–80. Mocniejsze kolory uzyskasz, ustawiając Tryb - Twarde światło – poziom krycia dostosuj według uznania. Fotografia sprawi wrażenie malowanej pędzlem, gdy jako Tryb warstwy ustawisz Kolor.

    Obraz

    Krok 9

    Gdy kolorystyka jest wciąż zbyt mdła, zaznacz drugą od góry warstwę i zmień jej krycie do 50 proc.. Następnie wykonaj duplikat górnej warstwy, która służy jako warstwa kolorystyczna i zmień jej Tryb na Pokrywanie, a poziom krycia ustaw na wartość 50. Uzyskany przez nas efekt widać na powyższym obrazku.

    Obraz

    Krok 10

    Zapisz projekt, posługując się kombinacją klawiszy Ctrl+S. Tak zapisana praca umożliwi późniejszą edycję projektu na warstwach. Aby podzielić się projektem, wyeksportuj obraz jako plik JPG, wybierając z menu Plik polecenie Wyeksportuj jako. W opcjach eksportu ustaw najwyższą jakość i kliknij Wyeksportuj.

    Obraz

    Obróbka zdjęć zapisanych w formacie RAW

    UFRaw to wtyczka dla profesjonalnych fotografów, którzy potrzebują edytować obrazy zapisane w formacie RAW. Rozszerzenie działa jako niezależna aplikacja, a proces instalacji przebiega standardowo. Wtyczkę pobierzesz ze strony http://pcformat.pl/u/2484. Po uruchomieniu aplikacji i załadowaniu zdjęcia w formacie RAW możesz dokonać korekty ekspozycji, przyciemnisz lub rozjaśnisz zdjęcie, zmodyfikujesz podświetlenie i czernie, poprawisz jasność, kontrast i nasycenie. Zapisywanie fotografii w tym formacie niejednokrotnie pozwala uratować niedoświetlone lub prześwietlone zdjęcie lub taki kadr, który został zapisany z nieodpowiednim balansem bieli lub temperatury. Wszystko to zmienisz na etapie cyfrowego wywoływania zdjęcia RAW, wykorzystując tę wtyczkę. Po obróbce zdjęcia w oknie wtyczki możesz przejść do standardowej edycji pliku w GIMP-ie – by to zrobić, kliknij przycisk zawierający logo programu GIMP.

    Wybrane dla Ciebie