Zrób film i wrzuć na YouTube
W ciągu każdej minuty użytkownicy wgrywają do serwisu YouTube ponad 24 godziny materiałów filmowych. Warto dołączyć do tego grona, nawet jeżeli zamierzasz pokazać swój film tylko kilku znajomym.
Wśród nowych smartfonów znajdziemy modele, które zapewniają zupełnie dobrą jakość zapisywanego obrazu rejestrowanego w rozdzielczości 1280x720. Mimo tego telefon nie zastąpi dobrej kamery, bo z powodu małych rozmiarów nie można go wyposażyć w wysokiej klasy optykę. Jest za to niezastąpiony w wypadku tzw. reporterstwa chwili – jesteś świadkiem czegoś ciekawego, wyciągasz to, co masz pod ręką, i nagrywasz. Treść materiału uczyni go atrakcyjnym mimo niedoskonałości formy.
Kamera internetowa
Do wzbogacenia zawartości blogu nie potrzeba zbyt wyszukanego sprzętu do nagrywania. W dodatku praktycznie każdy nowy laptop ma wbudowaną kamerę. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z urządzeń wykorzystywanych najchętniej przez początkujących miłośników wideo.
Zdecydowanie wygodniejszym niż wbudowana w notebook kamera jest model podłączany do portu USB. Można nim łatwo manipulować i nagrywać nie tylko gadającą głowę, lecz także proste poradniki z cyklu „Jak to zrobić”.
Kamera wideo
Jeżeli chcesz nagrywać filmy bardziej zaawansowane technicznie czy po prostu masz żyłkę do filmowania, warto zainwestować w klasyczną kamerę wideo. Najlepiej, jeśli będzie to kamera HD. Nie ma jednak sensu inwestować od razu w profesjonalny sprzęt z najwyższej półki. Małe, amatorskie kamerki ręczne bardzo dobrze radzą sobie z wąskimi planami, w których niewiele się dzieje, z ogrywaniem szczegółów, detali itp. Jeśli więc chcemy nagrywać gadające głowy lub potrzebujemy obrazu do wideorecenzji sprzętu, nie potrzebujemy nic więcej.
Kręcąc film, unikaj pośpiechu i gwałtownych ruchów kamerą. To, co wydaje nam się podczas kręcenia wolnym ruchem reką, na filmie zazwyczaj okazuje się tak szybkim, że nie widać tego, co miało być pokazane w kadrze. Nadużywanie zoomu podobnie psuje ujęcia.
Warto pamiętać o tym, że trening czyni mistrza. Oglądając własne produkcje, z pewnością szybko odgadniesz, co warto w nich poprawić.
Większość nowoczesnych, cyfrowych kamer zapisuje filmy w postaci plików na płytach DVD, kartach pamięci czy wbudowanym dysku twardym. Wystarczy przegrać te pliki na dysk komputera. Kolejny krok to konwersja przegranego materiału na format rozpoznawalny przez program do edycji.
2. Edytuj w komputerze
Aby film wyglądał naprawdę dobrze, trzeba go odpowiednio zmontować. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy skorzystać z pełnej wersji programu Movavi Video Editor.
3a. Wrzuć film na YouTube
Do serwisu YouTube możesz wgrać gotowy, zmontowany na komputerze film lub surowe pliki z kamery, które wyedytujesz aplikacją wbudowaną w serwis.
3b. Nagraj film na DVD
Nagranie filmu na płycie DVD jest banalnie proste, jeśli skorzystasz z pełnej wersji DVD Creatora.
3c. Zapisz w postaci pliku
Coraz więcej osób uważa DVD za niewygodny nośnik. Wskazówki, jak zapisać film w pliku, korzystając z nowoczesnego formatu H.264.
3d. Utwórz płytę AVCHD
Aby zapisać filmy HD w formacie rozpoznawanym przez stacjonarny odtwarzacz blu-ray, wystarczy zwykła nagrywarka DVD.