A A A

Zrób i wydrukuj plakat

PC Format 02/2010
Twoja domowa drukarka na pewno drukuje na A4, może na A3. Spróbuj wykonać na niej większy wydruk. Co powiesz na ogromny plakat? [Agnieszka Serafinowicz]

Formaty arkuszy wydruku

Obowiązująca w Polsce norma arkuszy papieru jest zgodna z międzynarodową normą ISO 216, która definiuje trzy serie formatów: A, B oraz C. Serie A i B są stosowane do wydruków arkuszowych, natomiast format C dotyczy najczęściej rozmiarów kopert, dlatego pominęliśmy go w powyższym zestawieniu.

Metoda wykonania plakatu polega na przygotowaniu wydruku dużego obrazu na wielu kartkach w standardowym formacie, ale z wykorzystaniem specjalnego programu, Rasterbator, zamieszczonego na krążku DVD. Aplikacja dokona automatycznej optymalizacji zdjęcia pod kątem docelowej wielkości wydruku. Odpowiednio rozmieści ilustrację na wielu kartkach w wybranym przez użytkownika formacie i przekształci ją tak, by z jednej strony wielkoformatowy obraz był czytelny, a z drugiej, by wydruk nie spowodował nadmiernego zużycia atramentu czy tonera.

Tworzenie wielkoformatowego plakatu

Program Rasterbator jest aplikacją rozpowszechnianą bezpłatnie na licencji GPL (GNU Public License). Dostarczany jest w formie spakowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Programu nie trzeba instalować, a jego funkcjonowanie przypomina proste w użyciu kreatory.


Rozpakuj do dowolnie wybranego folderu zamieszczone na naszym CD archiwum ZIP z programem. Następnie otwórz w Eksploratorze Windows (lub innym menedżerze plików) folder, do którego rozpakowałeś program, i dwukrotnie kliknij ikonę Rasterbator.


Jeżeli pojawi się okno: Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij w nim przycisk Uruchom. Po chwili zobaczysz pierwsze okno programu Rasterbator, w którym musisz wybrać język interfejsu. Niestety, jak dotąd Rasterbator nie został opracowany w wersji polskojęzycznej. Z widocznej w oknie listy wybierz język obcy, którym najlepiej się posługujesz, i kliknij przycisk kontynuacji. Dalszą część warsztatu oparliśmy na anglojęzycznej wersji programu, kliknij Continue.


Pierwszy etap pracy z programem to wybór źródłowego pliku graficznego lub zdjęcia, które chcesz przekształcić w plakat. Kliknij przycisk Browse... i w kolejnym oknie Select Rasterbator source... wskaż plik graficzny i kliknij Otwórz. Powrócisz do okna głównego programu. Kliknij Continue.


Kolejny etap to wybór papieru, na którym plakat będzie drukowany. Domyślnie zaznaczona jest opcja Use standard paper size i na widocznej pod opcją liście jest zaznaczony najpopularniejszy format A4. Pozostaw zaznaczone parametry i kliknij Continue.


Następny etap pozwala określić docelową wielkość plakatu. W oknie widoczny jest podgląd obrazu z podziałem na poszczególne arkusze papieru w wybranym w poprzednim etapie formacie. Domyślnie program określa wielkość plakatu, definiując jego szerokość jako 5 arkuszy w wybranym formacie. O liczbie decyduje wartość wpisana w pole obok napisu sheets. Z kolei widoczna obok wspomnianego pola rozwijana lista ma domyślnie wybraną pozycję wide, czyli szerokość. Jeżeli chcesz, by liczba arkuszy określała wysokość plakatu, wybierz pozycję  high. W miarę modyfikacji parametrów zwróć uwagę, jak się zmieniają pozostałe wartości widoczne w tym oknie. Pod napisem masz podany wynikowy rozmiar plakatu (w metrach!), natomiast pod napisem Paper consumption widzisz liczbę kartek w wybranym wcześniej formacie, które będą zużyte podczas drukowania plakatu. Gdy ustawisz odpowiadającą ci wielkość plakatu, kliknij przycisk Continue.


Kolejne okno precyzuje sposób drukowania fragmentów plakatu. Domyślnie zaznaczone pole wyboru Draw cutout line around rasterbated area powoduje, że na wydrukach składowych, na poszczególnych kartkach widoczne będą wydrukowane linie cięcia. Jest to przydatne, gdy twoja drukarka nie potrafi drukować bez marginesów. Pole Dot size pozwala ustawiać maksymalną wielkość pojedynczego punktu rastra na plakacie. Nie musisz zmieniać tej opcji, gdyż program domyślnie dopasowuje optymalną wartość w zależności od wybranej wielkości plakatu. Ostatnim elementem konfiguracyjnym w tym oknie jest możliwość wyboru trybu koloru  Color mode. Domyślnie zaznaczona jest opcja Black, co oznacza, że wydruk będzie czarno-biały. Jeżeli zaznaczysz opcję Custom color, będziesz mógł wybrać inną barwę podstawową, ale wydruk dalej będzie jednobarwny (np. zielono-biały, czerwono-biały itp.). Zaznaczenie ostatniej opcji – Multi-color – aktywuje pełnokolorowy tryb wydruku. Po ustawieniu parametrów w zależności od potrzeb kliknij przycisk Continue.


Ostatni etap kreatora umożliwia wybór docelowego miejsca zapisu pliku z plakatem. Program generuje wielostronicowy dokument PDF, który można wydrukować za pomocą praktycznie dowolnego programu do czytania plików PDF. Dla ułatwienia na naszym DVD zamieściliśmy najnowszą wersję Adobe Readera. Kliknij przycisk Rasterbate!, by w wybranym przez ciebie folderze uzyskać wynikowy plik PDF (w zależności od wybranej wielkości plakatu proces generowania pliku PDF może potrwać od kilkunastu sekund do nawet kilku minut).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
bartek_21
opera
20 sierpnia 2011, 14:33
wdyruki plakatow
ciekawe, ale zeby osiagnac wymarzony efekt, a wiec i barwy i rozdzielczosc niezbedny jest dobry papier i oryginalny tusz
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto