Zrób własny fotomontaż
Jeśli podczas porządkowania swoich wakacyjnych fotografii znajdziesz nieudane ujęcia, nie wyrzucaj ich. Za pomocą programu GIMP przygotujesz z nich efektowne fotomontaże, którymi zastąpisz kiepskie kadry.
Podczas pobytu w Paryżu trudno sobie odmówić fotografii na tle wieży Eiffla. Nie odmówił jej sobie także nasz redaktor. Niestety wszytkie jego ujęcia były nieudane. Na jednym miał dziwną minę, na innym jego twarz tonęła w cieniu, na kolejnych sylwetka albo nie mieściła się w całości w kadrze, albo była źle wkomponowana w tło. Na szczęście mieliśmy również dobrze sfotografowaną samą wieżę Eiffla i wyjątkowo udane zdjęcie studyjne redaktora. Dzięki programowi GIMP połączyliśmy obie fotografie i uzyskaliśmy efekt widoczny powyżej. Ty możesz zrobić to samo, wykorzystując różne nieudane ujęcia wykonane podczas wakacji. Fotomontaż trudno będzie rozpoznać, będzie wyglądał jak oryginalna fotografia.
W tej części kursu pokazujemy, jak łączyć wiele zdjęć, w jaki sposób wycinać obiekty lub postaci z tła, posługując się ścieżkami oraz maskami warstw.
Rysowanie ścieżki dla wycinanego obiektu
Przed przystąpieniem do pracy przygotuj niezbędne zdjęcia, które chcesz wykorzystać do wykonania własnego fotomontażu. W naszym przykładzie pokazujemy, jak wyciąć postać ze zdjęcia studyjnego i wkleić obiekt w fotografię z krajobrazem. W ten sposób przygotujemy podrobione zdjęcie z wakacji. Pokazujemy, jak dokładnie zaznaczyć obiekt, korzystając z funkcji tworzenia ścieżki.
Krok 1
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz Otwórz. Następnie w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcia, z których chcesz wykonać fotomontaż, w naszym przykładzie są to pliki mateusz.jpg oraz paryz.jpg, i kliknij Otwórz. Zalecamy przełączenie trybu okna, dzięki któremu połączysz wszystkie okienka interfejsu w jedno. W tym celu z menu Okna wybierz opcję Tryb jednego okna.
Krok 2
W oknie głównym programu zobaczysz zakładki z wczytanymi zdjęciami. Możesz poprawić ich kolorystykę, modyfikując barwę i nasycenie, jasność oraz kontrast lub posługując się poziomami i krzywymi przedstawionymi w warsztatach z poprzedniej części naszego kursu. Aby fotomontaż wyglądał profesjonalnie, staraj się utrzymać zbliżoną kolorystykę i oświetlenie.
Krok 3
Przejdź do zakładki ze zdjęciem, z którego chcesz wyciąć obiekt, i z przybornika narzędzi wybierz ikonę Ścieżki lub kliknij na klawiaturze klawisz [B]. Aby rysowanie ścieżki wokół wycinanego obiektu było wygodne, koniecznie skorzystaj z powiększenia obrazu w obszarze roboczym, wybierając z menu Widok opcję Powiększenie, a następnie według uznania stopień powiększenia – w naszym przykładzie 2:1 (200%).
Krok 4
Kliknij kursorem myszy w dowolnym miejscu na zdjęciu, na krawędzi wycinanego obiektu. Utworzysz w ten sposób punkt początkowy ścieżki. Kolejny punkt zaznacz w niedalekiej odległości od punktu startowego, przytrzymując przy tym lewy przycisk myszki. Nie puszczając przycisku, zmodyfikuj krawędź ścieżki, przesuwając przy tym kursor w dowolnym kierunku. W ten sposób uzyskasz zaokrąglenie krawędzi w miejscach, które tego wymagają.
Krok 5
Postępując analogicznie, obrysuj dokładnie cały obiekt. Jeżeli uznasz, że utworzony przed chwilą punkt ścieżki nie jest zbyt dobry, cofnij jego utworzenie skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Z]. Proces tworzenia ścieżki wymaga cierpliwości i odrobiny czasu. W obszarze roboczym możesz przesuwać obraz, posługując się klawiszem [Spacja] i kursorem myszy. Ścieżkę możesz modyfikować, klikając kursorem myszy na utworzonych punktach.
Krok 6
W prawej części okna programu kliknij zakładkę Ścieżki. Na liście zobaczysz utworzoną przed chwilą ścieżkę Bez nazwy. Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Ścieżka na zaznaczenie. W ten sposób utworzysz zaznaczenie wokół wyznaczonej ścieżki. Możesz już skopiować zaznaczony obiekt i przenieść go na drugie zdjęcie. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie maski, dzięki której będziesz mógł odzyskać niedokładnie zaznaczone krawędzie.
Maska do ukrywania elementów obrazu
Upraszczając pełną definicję tej funkcji, zadaniem maski jest maskowanie, czyli ukrywanie części lub elementów obrazu danej warstwy. Na utworzonej masce możesz malować tylko dwoma kolorami – czarnym, który zakrywa obraz, lub białym, odkrywającym obraz. W miejscach, gdzie maska będzie czarna, obraz będzie niewidoczny.
Krok 1
Mając ciągle aktywne zaznaczenie obiektu, wybierz z prawej części okna programu zakładkę Warstwy. Następnie z menu Warstwa wybierz kolejno Maska i Dodaj maskę warstwy.
Krok 2
W okienku Dodanie maski warstwy wybierz opcję Czarna i kliknij przycisk Dodaj. W obszarze roboczym zobaczysz przezroczystość w formie szachownicy.
Krok 3
Z przybornika narzędzi wybierz ikonę Wypełnienie kubełkiem. Następnie kliknij strzałeczkę przy dwóch kwadratach (czarnym i białym) tak, aby biały był pierwszy.
Krok 4
Teraz kliknij kursorem myszy wewnątrz zaznaczonego obiektu. Po chwili zobaczysz zaznaczony obiekt. Możesz już usunąć zaznaczenie, wybierając z menu Zaznaczenie opcję Brak. Zwróć uwagę na okno warstw. Obok warstwy widoczna jest utworzona maska.
Krok 5
Na koniec popraw krawędzie zaznaczonego obiektu lub niedoskonałości wynikające z niedokładnej ścieżki. Do tego celu wykorzystaj z przybornika ikonę Pędzel. Do malowania na masce wybierz czarny jako kolor pierwszoplanowy. W naszym przykładzie zamalujemy fragment obrazu wewnątrz szkła okularów:
Łączenie kilku zdjęć w jedną kompozycję
Po utworzeniu ścieżki i maski możesz przystąpić do robienia fotomontażu. Pokazujemy, jak połączyć dwa zdjęcia.
Krok 1
W oknie GIMP-a, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[A], zaznacz warstwę z wyciętym obiektem, a następnie skopiuj zaznaczenie do schowka kombinacją klawiszy [Ctrl]+[C]. Teraz przejdź do zakładki z docelowym zdjęciem, na którym chcesz umieścić wycięty obiekt, i wklej go, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[V].
Krok 2
W obszarze roboczym pojawi się postać wycięta z poprzedniego zdjęcia. Posługując się ikoną Przesunięcie, ustaw obiekt na zdjęciu według własnego uznania. Możesz posłużyć się również narzędziem Skalowanie, którym dostosujesz rozmiar postaci do tła. W tym celu przesuwaj kursor myszy na obszarze roboczym i zatwierdź parametry przyciskiem Przeskaluj w okienku Skalowanie.
Krok 3
Sięgnij po narzędzie Obracanie w celu obrócenia wklejonego obiektu. Przesuń kursor myszy na obszarze roboczym w kierunku, w którym chcesz obrócić obiekt, i w okienku Obrót zaakceptuj parametry, klikając Obróć.
Krok 4
Jeżeli uważasz, że zdjęcie ma nienaturalne kolory, zaznacz w oknie warstw warstwę z wklejonym obiektem, w naszym przykładzie kopia: mateusz. Uważaj, by omyłkowo nie zaznaczyć maski warstwy, bo efekty modyfikacji kolorów nie będą widoczne. Z menu Kolory wybierz Krzywe i w okienku Krzywe zmodyfikuj linię tak, aby uzyskać najlepszy efekt kolorystyczny. Następnie z listy Kanał wybierz kolejno kanały: czerwony, zielony i niebieski, i powtórz czynność modyfikacji krzywej do uzyskania najbardziej realistycznego koloru. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK. Aby dopracować kolorystykę fotografii, sięgnij po inne opcje z menu Kolory, które opisywaliśmy w poprzedniej części naszego kursu.
Krok 5
Dla zwiększenia wiarygodności fotografii możesz w odpowiednich miejscach dorysować cień. W naszym przykładzie domalujemy cień na trawie. Utwórz nową warstwę, klikając ikonę Nowa warstwa w zakładce warstw. Teraz w oknie Nowa warstwa w polu Nazwa warstwy wpisz cien. Nie zmieniaj innych opcji, kliknij OK. Umieść nową warstwę pod warstwą z wklejonym obiektem.
Krok 6
Następnie wybierz z przybornika ikonę Pędzel i wybierz jako pierwszoplanowy kolor czarny. Posługując się klawiszami ze znakami nawiasów kwadratowych, zmień wielkość pędzla, a następnie namaluj za jego pomocą cień. Na koniec w zakładce warstw zmień krycie warstwy, np. na 30.
Krok 7
Zapisz swoją pracę, wybierając z menu Plik opcję Wyeksportuj, i w oknie Eksport obrazu w polu Nazwa wpisz nazwę dla fotomontażu, np. zdjecie_z_paryza.jpg. Po wskazaniu lokalizacji na dysku twardym zapisz plik, klikając przycisk Wyeksportuj. W okienku Eksport obrazu jako JPEG ustaw suwak Jakość na 100 i kliknij przycisk Wyeksportuj.