Zasilanie kart graficznych
Najbardziej problematyczne w zasilaniu są nowoczesne, prądożerne karty graficzne. Niemal wszystkie są wyposażone w specjalne 6-pinowe wtyki PCI Express. Złącze dostarcza tylko napięcie +12 V i ma specjalny zatrzask chroniący przed wypadnięciem złącza z karty. Minimalnym wymaganiem względem zasilacza jest przynajmniej jedna taka wtyczka.
Niestety, wydajne akceleratory mają większe potrzeby, bo muszą mieć dwa takie wtyki, które spotykane są przeważnie w zasilaczach wyższej klasy. Dwa kable zasilania PCI Express są również konieczne, jeżeli chcesz w komputerze zainstalować dwie karty graficzne, by połączyć je w tryb SLI lub CrossFire.
Ale to nie koniec. Najszybsze karty graficzne (Radeon HD 3870 X2, GeForce GTX 280) mają jedno złącze 6-stykowe, a drugie 8-stykowe. Ten drugi wtyk jest często określany mianem złącza PCIe 2.0. Jak sobie z nim poradzić? Otóż większość kart z takim zestawem złączy można zasilać poprzez standardowe wtyczki 6-stykowe. W przypadku kart z układami ATI Radeon akcelerator będzie działał poprawnie, ale np. stracisz możliwość podkręcania, bo karta zacznie się „wieszać” z powodu braku mocy. Natomiast najszybsze na rynku modele, jak GeForce GTX 280, wymagają podłączenia kabla ze złączem 8-pinowym. W przeciwnym wypadku komputer nawet się nie uruchomi.
Pozostałe cechy
Zwróć uwagę na stopień głośności pracy zasilacza. Markowe zasilacze na ogół mają ciche wentylatory, zazwyczaj jest to pojedynczy wentylator 12-centymetrowy. Są też dostępne zasilacze chłodzone pasywnie, czyli bez wentylatora. Są one całkowicie bezgłośne, ale też znacznie droższe od tradycyjnego modelu, a dostępne modele nie są w stanie zasilić najbardziej prądożernych podzespołów z powodu ograniczonej mocy.
Ostatnim ważnym czynnikiem jest wielkość samego zasilacza. Typowy, nowoczesny zasilacz jest krótszy od modeli sprzed kilku lat – ma bowiem 14 cm długości. Dzięki temu można go zainstalować bez przeszkód w dowolnej obudowie. Niektóre starsze zasilacze, a także modele o ogromnej mocy, są większe gabarytowo i nie zmieszczą się do obudowy każdego komputera.