Moim zdaniem
|
- Sebastaian Kręzel
redaktor działu Hardware
Każdej kolejnej prezentacji atramentówek towarzyszą zapewnienia, że to właśnie ta linia drukarek pozwala uzyskać zdjęcia o niewidocznej ziarnistości. Testy szybko rewidują te twierdzenia. Nie zraża to apologetów nowych produktów do powtarzania frazesu. Także tym razem nie potwierdziły się zapewnienia producentów o doskonałości ich drukarek, choć muszę przyznać, że dwóch producentów jest już bardzo blisko tego, aby faktycznie ziarnistość druku stała się niewidoczna nieuzbrojonym okiem. Który zaprezentuje takie urządzenie? Cóż, poczekamy, zobaczymy.
|
W artykule znajdziesz:
- Podpowiedź, na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę atramentową
- Cechy idealnej atramentówki
- Szacunkowe zestawienie kosztów druku
- Wyjaśnienie, dlaczego nie warto kupować taniej drukarki
- Wrażenia z testów drukarek
- Opis szesnastu urządzeń
Kupując atramentówkę, dobrze przemyśl inwestycję. Odradzamy kupno najtańszej drukarki. Planując drukowanie większej liczby dokumentów, znacznie lepiej zainwestować w drukarkę z wyższej półki. Takie modele są zazwyczaj znacznie tańsze w eksploatacji. Plusem jest także to, że komplet tuszów starcza na znacznie więcej wydruków. Niektóre drukarki są wyposażane w dodatkowy czarny kartridż lub w kartridż o dwukrotnie większej pojemności niż kartridże zwykłe. Ponadto w droższych drukarkach są stosowane rozwiązania mające na celu jeszcze większe obniżenie kosztów druku. Polega to np. na oddzieleniu poszczególnych kolorów i umieszczeniu ich w osobnych kałamarzach. W tanich drukarkach kolorowe tusze są nadal zintegrowane w jednym kartridżu i jeśli skończy się jeden kolor, trzeba wymienić cały kartridż.
Prędkość druku
Z zakupem droższej drukarki zwykle wiąże się korzyść w postaci np. większej prędkości druku. Wynika z tego krótszy czas oczekiwania na wydruki. Droższe drukarki atramentowe pod tym względem mogą się równać nawet z tańszymi drukarkami laserowymi. Dotyczy to nie tylko druku w trybie roboczym (draft), cechującego się słabą jakością, ale również w trybie normalnym. Inną bonifikatą jest prędkość druku fotografii. Wydruk pojedynczego zdjęcia formatu 10x15 na tanich drukarkach może trwać blisko 8 minut. W przypadku droższych drukarek nie będziesz musiał oczekiwać aż tak długo.
Jakość wydruków
Względnie tanie drukarki atramentowe mają tę przewagę nad drukarkami laserowymi, że potrafią drukować w kolorze. Ale uzyskanie dobrej jakości fotografii jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy zastosować właściwy papier fotograficzny i jeśli producent przewidział taką ewentualność, tusze fotograficzne. Również w tej dziedzinie droższe drukarki radzą sobie znacznie lepiej niż najtańsze. Dotyczy to zarówno odwzorowania kolorów, przejść tonalnych, jak i ziarnistości widocznej na wydrukach. Przyczyniają się do tego także nowe technologie użyte do produkcji zarówno tuszów, jak i papieru fotograficznego.
Obsługa i wyposażenie
Urządzenia bardziej zaawansowane, przeznaczone do wykorzystywania przez kilka osób, nie tylko wykazują dużą wydajność przy druku czarno--białym, ale mają też udogodnienia w postaci np. serwera druku. Dzięki niemu można drukarkę podłączyć bezpośrednio do sieci LAN i będą mogły z niej korzystać wszystkie osoby pracujące w tej sieci. Niektóre z oferowanych na rynku urządzeń dysponują bezprzewodowym serwerem druku. Co ciekawe, opcja ta nie jest już specjalnie droga. Poza tym drukarki takie są standardowo wyposażone w dupleks (mechanizm zapewniający automatyczne drukowanie na dwóch stronach).
Drukarki dla fotoamatorów są standardowo wyposażane w czytnik kart pamięci oraz port USB zgodny z PictBridge. Zaawansowane modele mają dodatkowo kolorowy ekran LCD i rozbudowany panel sterowania. Elementy te znacznie ułatwiają porządkowanie i drukowanie fotografii zgromadzonych na kartach pamięci. Wiele dostępnych drukarek atramentowych świetnie sobie radzi zarówno
z drukiem dokumentów, jak i fotografii. Niebagatelnym dodatkiem jest też możliwość bezpośredniego druku na płytach CD/DVD.