Cechy dobrej drukarki
|
- PRĘDKOŚĆ DRUKU
Dobra drukarka powinna być na tyle szybka, aby użytkownik nie musiał zbyt długo oczekiwać na wydruki.
- JAKOŚĆ DRUKU
Brzegi fontów na dokumentach tekstowych powinny mieć gładkie krawędzie oraz głęboką czerń. Kolory na dokumentach nie mogą znacznie odbiegać od kolorów oryginału.
- MOŻLIWOŚCI FOTOGRAFICZNE
Drukarka fotograficzna powinna być wyposażona w czytnik kart pamięci, kolorowy ekran LCD oraz fotograficzne tusze zapewniające dobrą jakość zdjęć.
- INTUICYJNY PANEL STEROWANIA
Przyciski panelu sterowania muszą być poprawnie oznaczone, tak by użytkownik nie musiał za każdym razem sięgać do instrukcji obsługi.
- DUPLEKS
Urządzenia do użytkowania przez wiele osób powinny być wyposażone w dupleks – mechanizm pozwalający na automatyczny druk dwustronny.
- INTERFEJS SIECIOWY
Kiedy z drukarki ma korzystać więcej niż jedna osoba, zastanów się nad wyborem urządzenia wyposażonego w interfejs sieciowy.
|
Podsumowanie testu
Dla ułatwienia orientacji w aktualnej ofercie przetestowaliśmy aż 16 drukarek w cenie od 150 do 629 złotych. Taka rozpiętość cenowa pozwoliła nam się przyjrzeć możliwościom zarówno najtańszych, jak i droższych drukarek.
Kupisz tanio, będzie drogo
Najtańsze „plujki” na zestawie tuszów mogą zadrukować zaledwie 150 arkuszy papieru (druk normalny). Jeśli będziesz drukował tylko czarno-białe dokumenty, jedna strona będzie cię kosztowała 0,40 zł. Z kolei każda strona kolorowego dokumentu to już koszt rzędu 0,80 zł! Koszt większy niż wywołanie odbitki 10x15 w punkcie fotograficznym. Nietrudno zauważyć, że po zadrukowaniu jednej ryzy papieru uzbiera się niebagatelna suma (380 zł). Dodając tę kwotę do ceny najtańszej drukarki, uzyskasz budżet, za który kupisz droższą drukarkę atramentową (np. HP DeskJet 6940) oraz jeden zestaw tuszów kolorowych. Taki „pakiet” pozwoli na wydrukowanie blisko 800 stron kolorowych dokumentów, i to za podobną kwotę.
Wyposażenie
Cztery z przetestowanych drukarek (Lexmark Z1520, HP Photosmart D7160, HP Photosmart D5160, Epson Stylus Photo R360) spełniają parametry drukarek fotograficznych. Są wyposażone w czytniki kart pamięci oraz porty PictBridge umożliwiające bezpośrednie przyłączenie aparatu. Już tylko dwie drukarki zostały wyposażone w kolorowy ekran LCD. Taki „dodatek” automatycznie znalazł odzwierciedlenie w cenie końcowej urządzenia.
Dwa Lexmarki wyposażono w interfejs dla sieci bezprzewodowych. Jednak, aby można było z niego skorzystać, należy wcześniej podłączyć przewodowo drukarkę do komputera i skonfigurować połączenie bezprzewodowe. Największy Lexmark w naszym zestawieniu (Z1520) jest dodatkowo wyposażony w dupleks. W takie urządzenie wyposażono też model Canon iP4500.
Jakość druku
Dokumenty tekstowe bardzo dobrze drukują urządzenia Canona. Dzięki nowemu tuszowi Chroma-
Life100 tekst uzyskuje bardzo głęboką czerń. Tuż za urządzeniami firmy Canon stoją drukarki HP. Wydruki tekstowe Lexmarka mają dość mocno poszarpane krawędzie. Jednak najsłabiej w tym obszarze wypadają modele Epsona – drukują tekst poszarpany i bardzo jasny.