A A A

Nieszablonowe zabezpieczenia

PC Format 04/2010
Większość użytkowników kwestię zabezpieczenia komputera sprowadza do zainstalowania oprogramowania antywirusowego i ewentualnie zapory sieciowej bądź pakietu typu internet security. Wymienione rodzaje aplikacji są niezbędnymi składnikami ochrony każdego współczesnego komputera podłączonego do internetu. [AS]

Usuwanie niepotrzebnych danych z dokumentów

Oprócz programów opisywanych w głównej części artykułu znajdziesz na naszym krążku jeszcze jedno narzędzie. Chroni ono twoją prywatność dzięki usuwaniu z dokumentów, utworzonych za pomocą edytora Word, wszelkich ukrytych danych powiązanych z użytkownikiem, który utworzył bądź edytował dany dokument. Obsługa programu Doc Scrubber, bo o nim mowa, jest bardzo prosta. Po zainstalowaniu i uruchomieniu wystarczy kliknąć przycisk Analyze i wskazać dokument Worda. Doc Scrubber jest programem, z którego można korzystać (oczywiście za darmo) zarówno na komputerze domowym, jak i w firmie.

Chcąc jednak uniknąć sprytnych, socjotechnicznych pułapek, warto stosować jeszcze kilka dodatkowych, naprawdę bardzo prostych w obsłudze zabezpieczeń, zwłaszcza gdy lubisz testować wiele aplikacji i dość często instalujesz różnego typu programy.

Wykrywanie pułapek w licencjach oprogramowania

Czy licencje na oprogramowanie mogą zawierać pułapki? Owszem. Mamy tu na myśli nie złośliwe oprogramowanie, gdyż w tym przypadku trudno w ogóle mówić o jakichkolwiek licencjach czy regulacjach prawnych. Kwestia dotyczy raczej aplikacji w pełni legalnych, niebędących szkodnikami, ale np. zawierających tak sformułowane pułapki w treści licencji, które zezwalają twórcy danego programu na w pełni legalne wydobywanie danych użytkownika. Użytkownicy zwykle nie czytają licencji i zatwierdzają bez namysłu wszystkie zawarte w nich warunki. Na szczęście istnieje proste w obsłudze narzędzie o nazwie EULAlyzer Personal, które automatycznie analizuje treść licencji instalowanego oprogramowania i ostrzega, jeżeli znajdzie jakieś postanowienia naruszające naszą prywatność, zawierające zezwolenia na reklamy, wyskakujące okienka, moduły szpiegowskie itp. Program jest darmowy do użytku domowego.


Instalacja programu EULAlyzer Personal przebiega standardowo. Po uruchomieniu kreatora instalacji (najlepiej za pośrednictwem menu naszego krążka) potwierdzaj kolejne etapy instalacji. Oczywiście musisz zatwierdzić także licencję, ale bez obaw, EULAlyzer nie zawiera żadnych pułapek. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji.


W oknie głównym po lewej stronie zobaczysz menu główne programu. Domyślny widok jest aktywowany odnośnikiem Home.


Baza słów i zwrotów, które program ma uwzględniać podczas analizy tekstów licencji, jest wciąż rozbudowywana. Dlatego przed analizą pierwszej licencji warto sprawdzić, czy nie ma nowszej wersji programu EULAlyzer – kliknij widoczny w górnej części okna głównego odnośnik Check for updates now....


Jeżeli korzystasz z najnowszej wersji programu, zobaczysz po krótkiej chwili komunikat: No updates available. You have the latest version. Oczywiście, jeżeli nowsza wersja jest dostępna, pobierz ją i zainstaluj.


Czas na wypróbowanie programu. Uruchom instalację dowolnej aplikacji. Jeżeli (jak większość programów) korzysta z jednego ze standardowych instalatorów, zobaczysz w oknie instalatora po jednym bądź dwóch etapach tekst licencji. Teraz przełącz się na okno EULAlyzera i wybierz z lewej strony odnośnik Analyze lub kliknij w centralnej części okna polecenie Scan new license agreement.


W sekcji Capture a License Agreement widoczne jest niewielkie pole z krzyżykiem +. Kliknij i przeciągnij ten krzyżyk na okno instalatora aplikacji, w którym jest wyświetlany tekst licencji.


Gdy kursor znajdzie się nad tekstem licencji, puść lewy przycisk myszki – tekst licencji zostanie przekopiowany automatycznie do okna głównego programu EULAlyzer. Kliknij w nim przycisk Analyze.


W naszym przykładzie jedynym wykrytym elementem, na który – wg programu – należy zwrócić uwagę, jest adres strony internetowej zawarty w tekście analizowanej licencji. W tym przypadku nie jest to nic groźnego. Nie zmienia to faktu, że łatwość analizy oraz czytelność raportu – wszystkie wykryte elementy podejrzane w analizowanych licencjach są wyświetlane w sekcji Analysis Results – powoduje, że z łatwością będziemy w stanie stwierdzić, czy dana aplikacja nie próbuje przemycić jakichś szpiegowskich sztuczek. Warto korzystać ze wskaźnika widocznego w kolumnie Interest Level. Wysoki poziom tego wskaźnika (9–10 punktów) dyskwalifikuje dany program.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto