Doskonały dźwięk i obraz
Karty dźwiękowe, szczególnie te zintegrowane z płytami głównymi, mogą dostarczać użytkownikom sporo niespodziewanych wrażeń. Oprócz szumów i trzasków podczas odtwarzania muzyki pojawiają się czasami takie efekty specjalne, jak np. nierównomierne odtwarzanie muzyki, stopniowe wyciszanie dźwięku, zmiana stopnia głośności przy podłączaniu różnych urządzeń do USB, pojawianie się echa itp. Czy to awaria?
Źródłem złej jakości dźwięku jest zwykle sterownik, a nie sprzęt. W wielu przypadkach warto więc wejść na stronę WWW producenta komputera, płyty głównej, a jeszcze lepiej producenta układu dźwiękowego (zazwyczaj Realtek, strona pod adresem www.realtek.com.tw) i pobrać najnowszą wersję sterowników do układu dźwiękowego i jednocześnie odpowiednich dla systemu.
Jeśli masz problem z określeniem, jaki układ dźwiękowy znajduje się w twoim komputerze, możesz użyć np. programu Everest. Rozwiń gałąź Multimedia, kliknij Dźwięk PCI/PnP i w prawej części okna programu sprawdź nazwę układu dźwiękowego.
Jeżeli instalacja innej wersji sterowników nie wpływa pozytywnie na jakość dźwięku, źródła należy się dopatrywać w sprzęcie. Powszechnym problemem jest zła jakość filtrów na płycie głównej, przez co mnóstwo zakłóceń przedostaje się do układu dźwiękowego. Niestety, jedynym wyjściem jest zakup i montaż jakiekolwiek innej karty dźwiękowej, ze złączem PCI, PCIe, USB czy PC Card (w przypadku notebooka).
Po instalacji drugiej karty dźwiękowej pamiętaj, by ustawić ją w systemie jako domyślną. Otwórz więc Panel sterowania. Kliknij w nim dwukrotnie Dźwięki i urządzenia audio. W nowo otwartym oknie przejdź do zakładki Audio, w sekcjach Odtwarzanie dźwięku i Nagrywanie dźwięku ustaw nową kartę dźwiękową. Podobnie zrób w zakładce Głos.