A A A

Kapryśna nagrywarka

PC Format 1/2009
Nagrywarka płyt CD i DVD jest jednym z najbardziej zawodnych podzespołów współczesnych komputerów. Na szczęście dość łatwo można sobie z nią poradzić, nie korzystając z pomocy zakładów naprawczych.

Firmware napędu optycznego

Od firmware’u, czyli BIOS-u, nagrywarki w bardzo dużej mierze zależą parametry oraz poprawność jej pracy. Nowsze wersje BIOS-u wprowadzają obsługę nowych nośników oraz prędkości, z jakimi mogą być nagrywane. Jeśli BIOS nie ma informacji o danej płycie, będzie ją obsługiwał z ograniczeniami (np. znacznie wolniej zapisywał) lub nie obsłuży jej wcale. Nowoczesne nagrywarki w czasie rzeczywistym nadzorują zapis i ustalają bezpieczną prędkość dla nośnika w danym momencie. Do tego jednak niezbędna jest informacja o strategii zapisu zapisana właśnie w wewnętrznym oprogramowaniu napędu. Aktualizacja firmware’u niesie jednak ze sobą zagrożenia (patrz problem trzeci) i nie zawsze najnowsza jego wersja będzie najlepszą. Nowa wersja BIOS-u może wprowadzić bardzo duże zmiany, np. obsługę dysków DVD+/- DL w starszych typach napędów jednowarstwowych lub przyspieszenie nagrywania płyt ponad wartość podaną w specyfikacji urządzenia.

Mimo wciąż rosnącej popularności różnego rodzaju nośników informacji, takich jak pamięci flash czy bardzo pojemne dyski twarde, to właśnie płyty CD i DVD są nadal najczęściej wykorzystywane do archiwizacji i przechowywania danych. Również producenci oprogramowania dystrybuują swoje produkty na optycznych krążkach. Przyczyną tego jest najniższy koszt w przeliczeniu na 1 GB pojemności oraz stosunkowo duża odporność płyt na uszkodzenia. Technologia ta jest jednak w dużej mierze uzależniona od zawodnej mechaniki oraz niezwykle precyzyjnego układu optycznego. To powoduje, że napędy optyczne często odmawiają współpracy albo stwarzają większe lub mniejsze problemy swoim użytkownikom.

Problemy związane z brakiem dostępu do napędu optycznego

Wielokrotnie się zdarza, że napęd optyczny „znika” w systemie. Może to być spowodowane przez sprzęt (np. kable), konfigurację BIOS-u, ustawienia systemowe albo brak sterowników.

Kłopotliwe kable


Wejdź do BIOS-u i sprawdź, czy nie jest wyłączony kontroler, do którego jest podłączony napęd optyczny.


Sprawdź także, czy jest włączony kanał magistrali IDE, do którego jest podłączony napęd oraz sam kontroler IDE. Ustaw też autowykrywanie urządzeń.


Sprawdź, czy kabel zasilający jest poprawnie podłączony, czy nie wysunął się z gniazda. Wtyczki molex, szczególnie w tańszych zasilaczach, często się „wyrabiają”. Zaciśnij lekko metalowe tulejki wewnątrz złącza, aby umocnić styki.


Sprawdź, czy taśma sygnałowa, zwłaszcza jeśli jest 80-żyłowa (ta jest szczególnie podatna), nie uległa uszkodzeniu. Jeśli tak, wymień ją na inną. Upewnij się, że oba końce są dobrze osadzone w napędzie oraz płycie głównej.


Nagrywarki pracujące w standardzie IDE/ATAPI (PATA) mają zworkę (1) pozwalającą na pracę dwóch napędów na jednej taśmie. Może być ustawiona w trzech trybach: master, slave i cable select (2). Jeśli nie korzystasz z automatycznego trybu cable select, każdy napęd na danej taśmie musi mieć inaczej ustawioną zworkę: jeden na master, drugi na slave.


Przyczyną awarii bywa też uszkodzony kontroler na płycie głównej. Rozwiązaniem może być przełączenie nagrywarki do innego portu albo sprawdzenie wątpliwego portu za pomocą innej, sprawnej nagrywarki.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Czarek1997
opera
7 marca 2013, 19:00
napęd dvd
żaden z sposobów nie działa a wszystkie nagrywarki które podłącze też nie działają a ogólnie chodzi o to że jest tak że jak wsadzę płytę to jest tak jak bym nie wsadził płyt prosze o pomoc
zgłoś do moderacji »
avatar
Czarek1997
opera
5 marca 2013, 17:42
napęd dvd
witam mam problem z nagrywarką działa,jest tak jak bym płyty nie wsadził do napędu wymieniłem kabel i sprawdzałem inne nagrywarki i nic tak sam czym to może być spowodowane??? prosze o pomoc
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto