A A A

Laptop jak nowy

PC Format 6/2009
Normalnie eksploatowany notebook po niedługim czasie nosi nieestetyczne ślady użytkowania. Można go oczyścić, a jeszcze lepiej wcześniej zabezpieczyć przed zabrudzeniem i porysowaniem.

Jak stosować piankę

Nigdy nie pryskaj pianką bezpośrednio na klawiaturę, ponieważ pianka szybko zamienia się w płyn, który może się dostać między folie klawiatury i trwale ją uszkodzić. Nie należy także pryskać pianką bezpośrednio na ekran monitora, tylko nanieść ją na suchą i bardzo miękką ściereczkę. Istnieje ryzyko, że przy bezpośrednim spryskaniu powierzchni ekranu notebooka pianka dostanie się pod warstwy składowe ekranu LCD. Utworzą się wtedy jasne plamy, których nie da się łatwo samodzielnie usunąć.

Do oczyszczenia elementów notebooka będą potrzebne dwa typowe środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia komputerów: pianka do plastików oraz pianka do monitorów LCD/TN. Oczywiście zamiast pianek mogą być też stosowane inne środki, np. płyn do czyszczenia ekranów z atomizerem lub gotowe już ściereczki nasączone odpowiednim środkiem. Dodatkowo potrzebne będą trzy czyste, miękkie i suche ściereczki. Środki do czyszczenia elementów komputera są dostępne w niemal każdym sklepie komputerowym albo większym hipermarkecie, a cena każdego z nich nie przekracza 20 zł.

Jeśli chcesz zredukować do minimum okresowe czyszczenie notebooka, możesz go odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniem, a nawet porysowaniem. W dalszej części artykułu prezentujemy metody zabezpieczania notebooków, w szczególności ekranów i klawiatur, akcesoria dostępne w sprzedaży, a także sposoby ich montowania na poszczególnych elementach komputera.

Czyszczenie notebooka

Podczas czyszczenia notebooka trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym wypadku możesz zamoczyć podzespoły, powodując trwałe uszkodzenie komputera.

Plastikowa obudowa


Wyłącz notebook. Odłącz od niego przewód zasilacza oraz dla bezpieczeństwa odłącz baterię: Podczas czyszczenia obudowy istnieje ryzyko przypadkowego naciśnięcia przycisku Power i włączenia komputera.


Na suchą ściereczkę nanieś niewielką ilość pianki do czyszczenia plastików. Poczekaj, aż zostanie częściowo wchłonięta przez materiał. Przetrzyj dokładnie obudowę laptopa. Jeżeli ręcznik wyschnie, nawilż go ponownie.


Tak samo nawilżoną ściereczką dokładnie przetrzyj całą klawiaturę notebooka wraz z touchpadem.


Pozostaw notebook na około 20 minut do całkowitego wyschnięcia. Dotknij klawiaturę. Jeśli będzie się lepiła, dokładnie przetrzyj suchą ściereczką najpierw klawiaturę komputera, a później całą jego obudowę.

Ekran


Na ściereczkę nanieś kulkę pianki wielkości piłeczki pingpongowej. Następnie zwiń ściereczkę tak, by całkowicie wchłonęła piankę. Jeśli masz płyn do czyszczenia ekranów z atomizerem, spryskaj nim ściereczkę.


Tak przygotowaną ściereczką przetrzyj dokładnie ekran, przesuwając ją dłonią od prawej do lewej krawędzi ekranu i z powrotem. Jeśli ekran jest bardzo mocno zabrudzony, powtórz operację jeszcze raz, aż stanie się całkowicie czysty.


Dopóki ekran jest wilgotny, weź w dłoń suchą ściereczkę i dokładnie wytrzyj powierzchnię wyświetlacza. Dzięki temu pozbędziesz się resztek zabrudzeń oraz zlikwidujesz pozostałe po płynie smugi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
hexapuma
opera
7 października 2012, 22:41
co ty masz
To co ty masz za sprzęt który się przegrzewa. Raczej już nie te czasy że kolana się przegrzewają od lapka. Odkąd mam U310 zapomniałem co to temperatura lenovo robi naprawdę świetny sprzęt.
zgłoś do moderacji »
avatar
bartek_21
opera
3 października 2012, 19:41
przegrzewanie
Nie wiem jak jest obecnie, ale systematyczne czyscie mocno zapobiegalo przed przegrzewaniem sie tego typu sprzetow
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto