A A A

Akuszerki informatyzacji w Polsce

17 lipca 2020, 11:00
Pasjonująca książka Karoliny Wasielewskiej „Cyfrodziewczyny” pokazuje kobiecą stronę rodzimej komputeryzacji.
Akuszerki informatyzacji w Polsce

Kobiety w rozwoju technologii

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się dość niezwykła książka. „Cyfrodziewczyny" są owocem tytanicznej pracy autorki, Karoliny Wasielewskiej, nad historią aparatów matematycznych i techniki obliczeniowej w Polsce. Tak właśnie, bo na kilkuletnią kwerendę dotyczącą pionierskich czasów nadwiślańskiej i nadodrzańskiej komputeryzacji autorka spojrzała przez pryzmat płci pięknej.

Chyba po raz pierwszy ktoś ujął to zagadnienie z kobiecej strony, wydobywając na światło dzienne historie skazane za zapomnienie albo więzienie w domowych archiwach. Wasielewskiej udało się dać drugie życie bohaterkom pracującym m.in. w stołecznej Grupie Aparatów Matematycznych i Państwowym Instytucie Matematycznym czy Wrocławskich Zakładach Elektronicznych „Elwro”.

Z lektury książki dowiemy się, że wkład kobiet w powstanie i rozwój komputerów w naszym kraju był ogromny. Niezależnie od tego czy „Cyfrodziewczyny” zostały napisane z pozycji feministki, czy zrodziły się z potrzeby wypełnienia luki w historii rodzimej informatyzacji, przeczytać warto.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto