A A A

Amsterdam i Helsinki uruchamiają rejestry SI

29 września 2020, 09:20
Władze miejskie wyjaśniają, w jaki sposób i do czego wykorzystywane są automatyczne mechanizmy decyzyjne.
Amsterdam i Helsinki uruchamiają rejestry SI

Co w automacie siedzi?

Amsterdam i Helsinki są pierwszymi europejskimi metropoliami, które uruchomiły rejestry sztucznej inteligencji (SI). Mają one pozwolić mieszkańcom zapoznać się ze sposobami, w jakie władze miejskie miast wykorzystują algorytmy do zarządzania infrastrukturą publiczną.

 

Żeby wszystko było jasne

Algorytmy wykorzystywane w systemach SI z jednej strony potrafią przyczynić się do usprawnienia ruchu ulicznego albo eliminowania zagrożeń w przestrzeni publicznej, ale z drugiej mogą utrudnić życie obywatelom. Niejednokrotnie zdarzało się, że systemy rozpoznawania twarzy uznawały za potencjalnych przestępców lub terrorystów osoby, których wygląd lub ubiór odbiegały od przeciętnego.

Rejestry uruchomione w Amsterdamie i Helsinkach zawierają listy zbiorów danych używanych do trenowania modelu sztucznej inteligencji oraz opisy sposobów wykorzystywania algorytmów i zasad używania opracowanych prognoz przez ludzi. Przedstawiane są również metody oceniania algorytmów pod kątem błędów lub stwarzanych przez nie zagrożeń.

Obywatele mają ponadto możliwość przekazywania informacji zwrotnych na temat algorytmów używanych przez władze lokalne.

Celem uruchomienia rejestrów jest zwiększenie zaufania do automatycznych mechanizmów decyzyjnych. Z tego m.in. powodu Finlandia już w ubiegłym roku przygotowała wykłady online poświęcone zagadnieniom SI.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto