A A A

Apple zapłaci Amerykanom

14 lipca 2020, 15:25
Użytkownikom niektórych modeli iPhone'a należy się rekompensata finansowa od producenta.
Apple zapłaci Amerykanom

Efekt „batterygate"

Celowe spowalnianie iPhone'ów zaprowadziło firmę Apple przed sąd. W marcu br. koncern przyjął warunki ugody sądowej i zgodził się na wypłatę łącznie 500 mln dolarów amerykańskim użytkownikom sprzętu. Wysokość rekompensaty dla pojedynczego użytkownika wynosić ma ok. 25 dolarów, ale rzeczywista jej wartość zależeć będzie od liczby osób, które zgłoszą się do producenta. Zobowiązał się on bowiem do wypłaty maksymalnie 500 mln dolarów.

 

Kto skorzysta

Wypłata od Apple'a należy się posiadaczom modeli: iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus i iPhone SE z systemem iOS 10.2.1 lub nowszym (chodzi o telefony kupione przed 21 grudnia 2017 r.), a także iPhone'a 7 i iPhone'a 7 Plus z systemem iOS 11.2 lub nowszym (sprzęt kupiony przed 21 grudnia 2017 r.). Warunkiem uzyskania rekompensaty jest też stwierdzenie „zmniejszonej wydajności" urządzenia.

Czas na zgłoszenie roszczenia u producenta upłynie 6 października br. Wypłaty mają nastąpić po 4 grudnia.

 

Za co płaci Apple

W 2017 r. producent iPhone'ów przyznał, że celowo obniżał wydajność starszych iPhone'ów. Jak wyjaśniał, nie chodziło o przymuszanie klientów do zakupu nowszych modeli, ale o zabezpieczenie przed awariami, które mogłaby spowodować zużyta bateria.

Kontrowersje wokół tej sytuacji sprawiły, że firma obniżyła cenę wymiany spornych baterii z 79 na 29 dolarów. Ostatecznie jednak sprawa trafiła do sądu i zakończyła się wspomnianą ugodą.

fot. Tyler Lastovich – Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto