A A A

BPG - francuski standard, który zastąpi JPEG?

15 grudnia 2014, 06:50
Fabrice Bellard, francuski programista znany m.in. z takich projektów jak biblioteki FFmpeg i emulator QUEMU, opracował nowy standard plików graficznych. Czy proponowany przez Francuza format BPG zastąpi popularny standard JPEG?
BPG - francuski standard, który zastąpi JPEG?

BPG, czyli Better Portable Graphic, to format, który w zamyśle twórcy ma stać się następcą plików typu JPEG. Algorytmy BPG opierają się na standardzie wideo HEVC, nowy typ plików zapewnia też m.in. wsparcie 14 bitowej głębi koloru czy obsługę przezroczystości. BPG zapewnia ponadto bezstratną kompresję, obsługę podobnych jak w standardzie JPEG przestrzeni barw oraz możliwość zapisu metadanych - np. EXIFF, XMP czy ICC.

Aby upowszechnić swój projekt, Fabrice Bellard opracował już dla nowego standardu specjalną bibliotekę libbpg oraz dekoder. W sieci umieścił też przykładowe zdjęcia (patrz wyżej), na których zilustrowane są różnice między obrazami zapisanymi w formacie JPEG i BPG.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto