A A A

Co nam zagrozi w nowym roku?

23 grudnia 2014, 06:35
Według McAfee Labs w 2015 roku możemy spodziewać się wzrostu liczby i poziomu zaawansowania znanych już zagrożeń. Ponadto Cyberprzestępcy skuteczniej zaatakują nasze urządzenia mobilne, a także wykorzystają dynamicznie rozwijający się trend łączności "wszystkiego" z internetem.
Co nam zagrozi w nowym roku?

Oprócz tego spodziewać się możemy również coraz bardziej wyrafinowanych przykładów cyberszpiegostwa wykorzystującego techniki obchodzenia technologii wykrywania z użyciem rozwiązań typu sandbox. Ataki podejmowane w 2015 roku będą ukierunkowane, co oznacza, że hakerzy stosować będą rozbudowane techniki, które uniemożliwią wykrycie ich w krótkim czasie. Wszystko po to, aby cyberprzestępcy mogli skutecznie monitorować przedsiębiorstwa i gromadzić dużą liczbę cennych, a nie przypadkowych danych.  

Badacze prognozują też, że 2015 rok przyniesie agresywniejsze próby identyfikacji słabych stron powstających i istniejących aplikacji, systemów operacyjnych i sieci. Hakerzy będą także bardziej koncentrować się na ograniczeniach technologii typu sandbox w ramach obchodzenia technik wykrywania opartych na aplikacji i wirtualizacji.

- Mijający rok 2014 możemy nazwać rokiem "nadwyrężonego zaufania" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w firmie McAfee. - Bezprecedensowy ciąg wydarzeń wstrząsnął poczuciem bezpieczeństwa w całej branży. Pojawiły się wątpliwości dotyczące dobrze ugruntowanych internetowych modeli zaufania, konsumenci stracili poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że organizacje są w stanie chronić ich dane - mówi Krawczyk.

Bezpiecznie nie mogą czuć się również firmy, ponieważ w 2014 roku okazało się, że nie są w stanie w porę wykrywać i zapobiegać ukierunkowanym atakom. Przywrócenie zaufania w 2015 roku będzie wymagało rozwinięcia współpracy w branży, wprowadzenia nowych standardów wynikających z zagrożeń oraz jeszcze lepszych zabezpieczeń skracających czas wykrywania ataków dzięki właściwemu wykorzystaniu informacji o zagrożeniach.

- Potrzebujemy modelu bezpieczeństwa, który będzie wbudowany i płynnie zintegrowany z każdym urządzeniem na każdym poziomie architektury - dodaje Arkadiusz Krawczyk.

Przewidywane przez McAfee Labs trendy cyberbezpieczeństwa w roku 2015:

1. Zwiększone wykorzystanie taktyk wojny cybernetycznej i cyberszpiegostwa.

2. Większa częstotliwość i zyskowność oraz poważniejsze konsekwencje ataków w internecie rzeczy (IoT).

3. Kwestia prywatności i poufności danych w centrum zainteresowania instytucji publicznych i firm. Próba ustalenia tego, czym jest właściwy i uprawniony dostęp do wciąż niespójnie definiowanych danych osobowych.

4. Ransomware w chmurze. Technika atakowania ransomware w chmurze zostanie zastosowana również w przestrzeni urządzeń mobilnych. Wzrastać będzie wykorzystanie przez mobilne złośliwe oprogramowanie ransomware waluty wirtualnej jako metody płatności okupu.

5. Nowe strefy i możliwości ataków mobilnych (m.in. niezaufane sklepy z aplikacjami i malvertising, czyli szkodliwe reklamy, których obecność na mobilnych platformach szybko się poszerza).

6. Zwiększy się liczba ataków na punkty sprzedaży (Point of Sale - POS) oraz rozwiną się metody tych ataków przy wykorzystaniu cyfrowych płatności.

7. Luka bezpieczeństwa Shellshock zwiększy liczbę ataków na Unix i Linux.

8. Błędy w programach będą wykorzystywane coraz szerzej.

9. Zastosowana zostanie nowa taktyka obchodzenia zabezpieczeń opartych na rozwiązaniach typu sandbox.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto