A A A

Donkey.bas – pierwsza gra na peceta

30 kwietnia 2020, 09:00
Z cyklu „czwartki – pożółkłe IT kartki": kto i kiedy napisał pierwszą grę na pc?
Donkey.bas – pierwsza gra na peceta

„Omijajcie góry, lasy" i... osły

Pierwszą oficjalną grą na PC (dla systemu DOS) była prymitywna zręcznościówka Donkey.bas napisana w Basicu w 1981 r. Gracz kierował jadącym po drodze samochodem i musiał omijać stojące na niej... osły. Smaczku tej informacji dodaje fakt, że jej (współ)twórcą był... Bill Gates – i była to jedyna gra jego autorstwa. A powstała ona w jedną noc, w pomieszczeniu o gabarytach dużej szafy, pozbawionym okien i klimatyzacji.

Pierwsza gra na pc - Donkey.bas

 

Dlaczego tam?

Bo IBM wymagał, by prototyp ich komputera (IBM 5150), na którym pisano tę grę, udostępniony Microsoftowi, trzymać 24 godziny na dobę w „bezpiecznym i zamkniętym pomieszczeniu". A w 1981 r. było to jedyne miejsce w siedzibie Microsoftu, gdzie w drzwiach był zamek.

Nawiasem mówiąc, ludzie z Apple'a uznali potem grę za „żenująco słabą". Pomimo tego Donkey.bas był dołączany do pakietu sprzedawanego z pecetami sygnowanymi logo IBM-a aż do 1991 r., choć w międzyczasie z gry zniknęła informacja o jej autorach.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto