A A A

Jakich cyberzagrożeń boją się użytkownicy?

8 października 2015, 08:00
Kaspersky Lab przeprowadził wraz z B2B International badanie w celu ustalenia, których cyberzagrożeń internauci są świadomi i których najbardziej się boją. Okazuje się, że użytkownicy najbardziej obawiają się kradzieży kont online.
Jakich cyberzagrożeń boją się użytkownicy?

Największe obawy wśród użytkowników budzi ryzyko włamania hakerskiego do kont online oraz szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest kradzież haseł i poufnych informacji - te dwa zagrożenia niepokoiły mniej więcej tyle samo osób (68% w obu przypadkach). Na trzecim miejscu uplasowały się zagrożenia finansowe - 63% obawiało się utraty pieniędzy z konta, na czwartym natomiast e-maile i strony phishingowe - kolejne zagrożenie, którego celem są dane uwierzytelniające dostęp do kont.

Kradzież danych uwierzytelniających znalazła się również wśród zagrożeń najbardziej znanych użytkownikom: 86% respondentów jest świadomych istnienia takich zagrożeń jak włamania hakerskie do kont, phishing i szkodliwe oprogramowanie, które przechwytuje hasła. To pokazuje, że najbardziej znanym i niepokojącym zagrożeniem online dla użytkowników jest kradzież ich tożsamości cyfrowej.

Zagrożenia, które najmniej niepokoją użytkowników, to ataki DDoS oraz globalne kampanie cyberszpiegowskie. Być może wynika to z faktu, że tego rodzaju cyberataki są wymierzone głównie w firmy, rzadko natomiast zagrażają zwykłym użytkownikom. Nie powinno zatem dziwić, że ataki DDoS i kampanie szpiegowskie to jednocześnie zagrożenia najmniej znane użytkownikom - nie słyszało o nich odpowiednio 29% i 27% respondentów.

Jednym z niepokojących wyników uzyskanych w badaniu jest fakt, że 28% użytkowników nie posiada żadnej wiedzy o szkodliwych programach szyfrujących dane lub blokujących dostęp do komputera i żądających okupu - tzw. ransomware. Co ważne, tego typu zagrożenia pojawiają się coraz częściej - Kaspersky Lab informował niedawno o nowej modyfikacji trojana Tesla Crypt, który żądał od każdej ofiary zapłacenia 500 dolarów w zamian za przywrócenie dostępu do danych.

Aplikacje reklamowe (tzw. adware) i szkodliwe programy stworzone w celu uzyskania dostępu do kamer internetowych znajdują się na pierwszym miejscu wśród zagrożeń, których użytkownicy są świadomi, ale których nie obawiają się. Jednak programy te są groźniejsze niż się wydaje: cyberprzestępcy mogą podglądać użytkowników lub podsłuchać poufne informacje za pośrednictwem kamery internetowej, czy też wykorzystać klipy wideo w celu szantażowania swoich ofiar. Z kolei moduły reklamowe mogą zostać wykorzystane w celu osadzenia bardziej niebezpiecznych programów, np. trojanów szpiegujących.

Z badania wynika, że użytkownicy wciąż bagatelizują wiele zagrożeń. Jednocześnie aż 54% respondentów odnotowało znaczny wzrost liczby zagrożeń online, ale tylko 23% z nich uważa, że może być celem cyberataku.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
8 października 2015, 10:43
Kradzież konta wynika z "włamania hakerskiego" "Włamanie hakerskie" wynika z kradzieży hasła. Kradzież hasła wynika z keyloggera. Keylogger w systemie operacyjnym wynika z głupoty i naiwności użytkownika. Geneza wszystkich cyberzagrożeń ma początek właśnie tu. Niestety nikomu nie zależy by kogokolwiek na ten temat uświadomić. Wręcz przeciwnie- wokół tych wszystkich zjawisk dorabia się jakąś tajemnicę i tworzy się atmosferę strachu przed nieznanym. Na szczęście -nie bójcie się- mamy antywirusy. One was okradną tylko trochę. Sami się na to zgodzicie. Powiedzą Wam o tym w warunkach licencji, które zaakceptujecie, a nie przeczytacie, bo nie potraficie. Gdybyście potrafili czytać, nie potrzebowalibyście antywirusa. BTW Czemu pan ze zdjęcia siedzi w kominiarce przy laptopie? Zimno mu?
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto