A A A

Nobel za akumulator litowo-jonowy

9 października 2019, 20:50
Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła dziś (9 października), że tegorocznymi zdobywcami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii są twórcy baterii litowo-jonowych wielokrotnego użytku.
Nobel za akumulator litowo-jonowy

Amerykanin John B. Goodenough (urodzony w Niemczech), Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino indywidualnie pracowali nad odkryciami, które wspólnie doprowadziły do powstania akumulatorów litowo-jonowych. Ich znaczenie dla rozwoju współczesnej elektroniki i technologii dostrzegła Szwedzka Królewska Akademia Nauk, przyznając im Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

W akumulatorach litowo-jonowych jony litu wbudowane są w elektrody, a więc w procesie ładowania i rozładowywania nie mają kontaktu z otoczeniem. Dzięki temu nie dochodzi do reakcji chemicznych powodujących degradację elektrod, więc baterie takie są trwałe i umożliwiają wielokrotne ładowanie. Od lat 90. służą do zasilania urządzeń, także mobilnych, obecnie jednak coraz częściej myśli się o nich jako podstawie magazynów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Pierwszą baterię litową, jeszcze mało stabilną i wybuchową, stworzył na początku lat 70. XX wieku Stanley Whittingham (pracował wówczas dla koncernu Exxon, który zainwestował znaczne środki w rozwój nowych źródeł energii). John Goodenough w roku 1980 wymyślił katodę z tlenku kobaltu i podwoił napięcie baterii. A pięć lat później Akira Yoshino z firmy Asahi Kasei Corporation wyeliminował z anody czysty reaktywny lit, stosując zamiast niego koks naftowy (materiał węglowy) i w ten sposób stworzył znacznie bezpieczniejszą, stabilną i pojemną wersję baterii – która została następnie skomercjalizowana.

Jeden z laureatów – prof. John B. Goodenough – jest najstarszym naukowcem (ma 97 lat) uhonorowanym dotychczas Nagrodą Nobla.

fot. Twitter (rys. Niklas Elmehed)

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto