A A A

Pięć trendów technologicznych na 2015 rok

18 grudnia 2014, 06:50
Samsung zaprezentował wyniki badań nad trendami, które będą miały znaczący wpływ na nasze domy, miejsce pracy, codzienne obowiązki, zwyczaje zakupowe, a nawet edukację w 2015 r. i kolejnych latach. Nakreślono 6 najbardziej istotnych trendów.
Pięć trendów technologicznych na 2015 rok

Nowe technologie, ewoluujące zachowania konsumentów oraz zmieniające się postawy w firmach i urzędach sprawią, że już od przyszłego roku zaczniemy zauważać istotne zmiany w codziennym życiu.

1) Technologia ubieralna zmieni styl pracy

Biznesmeni będą coraz częściej korzystali z technologii ubieralnej, ułatwiającej organizowanie czasu i dostęp do informacji oraz podnoszącej efektywność pracy. Szefowie firm będą korzystali z technologii ubieralnej, począwszy od smartwatchy, aby móc być zawsze „online", nawet bez smartfona w kieszeni. Oto wnioski z nowych badań firmy Samsung nad urządzeniami ubieralnymi i ich wykorzystaniem w biznesie:

47% respondentów uważa, że technologia ubieralna wspomaga ich inteligencję

61% czuje się lepiej poinformowanymi

37% deklaruje, że technologia ubieralna pomogła im w rozwoju kariery

61% twierdzi, że dzięki tej technologii wzrosła ich efektywność

2) Będziemy organizować swoje życie bardziej inteligentnie

Nowe aplikacje wraz z coraz popularniejszą technologią ubieralną pomogą ludziom w ustaleniu, o jakiej porze doby są najbardziej wydajni, ile potrzebują snu i na kiedy powinni zaplanować odpoczynek. Dzięki dostępnym danym coraz więcej ludzi będzie miało świadomość, kiedy ich produktywność jest największa. Będą oni mogli wówczas zaplanować swój dzień pracy z uwzględnieniem tej informacji.

Lysa Clavenna, Dyrektor ds. innowacyjności w europejskim oddziale firmy Samsung powiedziała - W miarę upowszechniania coraz bardziej kompleksowego podejścia do kwestii jakości życia, będą pojawiać się nowe aplikacje i urządzenia obsługujące ten aspekt. Ludzie nauczą się identyfikować czas, kiedy są najbardziej wydajni oraz kiedy potrzebują przerwy w pracy i oczyszczenia umysłu.

Ta technologia być może pozwoli zmodyfikować grafik pracy i uwolnić się od schematów tradycyjnych godzin urzędowania od 9:00 do 17:00. Spośród 4500 pracowników objętych badaniem przeprowadzonym w tym roku przez firmę Samsung, trzy czwarte przeplata pracę z życiem prywatnym, załatwiając sprawy prywatne w godzinach pracy (75 procent) i sprawy służbowe w czasie prywatnym (77 procent). Na każde 10 osób niemal 4 (38 procent) twierdzi, że to pomaga im wykonać większą ilość pracy w tym samym czasie. Prawie jedna trzecia (32 procent) uważa, iż dzięki temu lepiej panuje nad prywatnymi sprawami. Tyle samo respondentów utrzymuje, że pozwala im to zmniejszyć stres.

3) Nowa generacja cyfrowych sklepów

Trudno zaprzeczyć, że wielokanałowość sprzedaży detalicznej poważnie zmieniła wygląd tradycyjnych ulic handlowych. Według profesjonalnej analizy PwC w pierwszej połowie 2014 r. w Wielkiej Brytanii codziennie zamykano średnio 16 sklepów.

Sklepy w prestiżowych lokalizacjach mają zwykle wysokie czynsze i często niewielką powierzchnię. Dlatego marki muszą wykazać się innowacyjnością w prezentowaniu swoich produktów. Jednym z pomysłów umieszczenie na ścianach interaktywnych wyświetlaczy i tabletów.

Nie spada także popularność sklepów „pop‑up", czyli placówek handlowych otwieranych na krótki czas. Koncepcję tę czeka modernizacja i wirtualizacja. W takich sklepach klienci będą odbierali produkty zakupione przez Internet. Zakupy można będzie także robić o nietypowej porze i w nietypowym miejscu.

Do segmentu handlu detalicznego wkroczy też wirtualna rzeczywistość. Dzięki niej klienci będą mogli wirtualnie zapoznać się z szerszą ofertą produktów i usług, takich jak samochody, czy propozycje biur turystycznych. Technologia pozwoli także opracować nowe metody szkolenia pracowników placówek handlu detalicznego.

Smartgalanteria staje się powoli coraz bardziej popularna

4) Prawdziwy smartdom

Dwie na pięć osób ma już w swoich domach jakieś zautomatyzowane systemy. Najpopularniejsze to ogrzewanie i klimatyzacja (22%) oraz systemy domowej rozrywki (16%).

Firma Samsung przewiduje, że coraz większa grupa ludzi będzie automatyzować swoje domy, w miarę jak będzie to coraz łatwiejsze. Poprawa doświadczeń użytkownika sprawi, że automatyzacja domu stanie się prostą i efektywną metodą sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego i innymi systemami.

Wspólne platformy sprzętowe staną się bardziej wyrafinowane, a jednocześnie łatwiejsze w obsłudze. Stanie się to za sprawą otwartych platform domowej automatyki, takich jak SmartThings firmy Samsung.

Dzięki SmartThings użytkownik może łatwo przekształcić swój dom w tzw. dom inteligentny i sterować poszczególnymi urządzeniami i sprzętami za pomocą smartfonu.

5) Nauka programowania od dziecka

Komisja Europejska szacuje, że do 2020 r. pojawi się 900 000 wakatów na stanowiskach związanych z informatyką i łącznością. W 2015 r. na około 90% miejsc pracy będzie wymagana umiejętność obsługi komputera przynajmniej w minimalnym zakresie.

Władze coraz częściej uznają, że obsługa komputera jest jedną z fundamentalnych i podstawowych umiejętności, i wprowadzają naukę programowania do szkół. W bieżącym roku akademickim w Wielkiej Brytanii wprowadzono nowy program nauczania „Computing", zgodnie z którym programowania będą uczyć się już pięciolatki. W Estonii nauka programowania dla dzieci jest prowadzona już od kilku lat.

Firma Samsung przewiduje, że w 2015 r. i w kolejnych latach te innowacje w edukacji będą stopniowo stawały się normą, a firmy, placówki edukacyjne i władze będą współpracowały na rzecz rozwijania odpowiednich kwalifikacji przez mieszkańców całej Europy.

W dłuższym okresie trend ten przyczyni się do zwiększenia popularności staży, gdyż firmy zorientują się, że przyjmowanie do pracy młodych i umiejących obsługiwać komputer pracowników po prostu się opłaca. Zapotrzebowanie na pracowników obeznanych z komputerami przyczyni się do rozkwitu placówek oferujących intensywne kursy komputerowe, dzięki którym pracownicy z dłuższym stażem będą mogli szybko opanować techniki programowania.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
18 grudnia 2014, 12:27
Te trendy to raczej marzenia firmy produkującej sprzęt.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto