A A A

Rynek idzie w stronę urządzeń 2w1

16 czerwca 2015, 07:00
Z raportów IDC wynika, że przyszłość rynku mobile leży w urządzeniach 2w1. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tablety z wbudowaną funkcją dzwonienia, a na rynku PC rośnie popyt na komputery 2w1.
Rynek idzie w stronę urządzeń 2w1

Rynek urządzeń mobilnych się stabilizuje. Analitycy IDC prognozują, że w tym roku w ręce użytkowników na całym świecie trafi 1,447 mln sztuk inteligentnych komórek. Co prawda rynek nadal notuje wzrosty, ale nie mogą się one równać choćby wynikom sprzed roku, kiedy sprzedaż smartfonów wzrosła o 27,6 proc. Spokojniej jest także na rynku tabletów. Przewiduje się, że w tym roku sprzedaż tabletów wzrośnie jedynie o 2,1 proc. i osiągnie poziom 234,5 miliona sztuk. Dojrzałość osiągnął także rynek notebooków.

Mimo wyhamowania dynamiki wzrostu w segmencie urządzeń mobilnych, da się zauważyć zalążki trendów, które będą kształtować rynek w nadchodzącym czasie. Zdaniem analityków IDC to właśnie urządzenia hybrydowe, łączące możliwości różnych rozwiązań, będą cieszyły się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Tablety ustępują miejsca phabletom (smartfon i tablet w jednym), rośnie także zainteresowanie komputerami 2w1, łączącymi możliwości notebooka z wygodą tabletu.

Choć na rynkach europejskich komputery 2w1 dopiero szukają swojego miejsca w świadomości użytkowników, w Stanach Zjednoczonych kategoria ta cieszy się rosnącą popularnością. Urządzenia 2w1 mogą pracować w trybie laptopa, tabletu, odwróconego tabletu lub namiotu. Łączą zalety dwóch urządzeń - wydajnością nie ustępują notebookom, a dotykowy, odłączany lub obracany ekran, otwiera przed nimi paletę zastosowań typowych dla tabletów. Badania przeprowadzone przez Intel Technology na amerykańskich użytkownikach komputerów 2w1 dowodzą, że chętnie korzystają oni z możliwości typowych dla hybryd. Przez jedną trzecią czasu pracowali na swoich urządzeniach w trybach niedostępnych w tradycyjnych laptopach. Tryb tabletu był wykorzystywany przez nich przez 11-31 proc. czasu. Użytkownicy chętnie korzystali też z trybu odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami oraz z trybu namiotu.

- Komputery 2w1 to z całą pewnością przyszłość urządzeń mobilnych. Choć to stosunkowo młoda kategoria, która pojawiła się na rynku w 2013 roku, stopniowo rośnie w siłę. Wydajność notebooka, dotykowy, odłączany lub obracany ekran, oferujący wygodę i mobilność tabletu, a to wszystko w cenie standardowego laptopa - wszystko to sprawia, że alternatywa tablet lub notebook przestaje mieć rację bytu - mówi Stanisław Góralczyk z Intel Technology. Komputery 2w1 to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających urządzenia zarówno do pracy, jak i rozrywki - dodaje.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
16 czerwca 2015, 10:16
Analitycy IDC próbują kreować przyszłość, a nie ją przewidywać. Phablet to nie tablet z funkcją dzwonienia, a laptop 2w1 nie dorównuje wydajnością zwykłemu w podobnej cenie. Intel promuje się jak może, ale słabo mu to wychodzi.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto