A A A

Toshiba wycofuje się z branży komputerów osobistych

10 sierpnia 2020, 11:20
Firma sprzedała resztę udziałów i zrezygnowała z prac nad działem PC.
Toshiba wycofuje się z branży komputerów osobistych

Japonia mówi dość

Toshiba to już kolejna wielka azjatycka firma, która zdecydowała się zrezygnować z branży PC i laptopów. Japoński gigant technologiczny odsprzedał ostatnie 19,9% udziałów marce Dynabook należącej do Sharpa. Tym samym Sharp przejął całość udziałów, bo wcześniejsze 80,1% Toshiba odsprzedała w 2018 r. W ten sposób japońska firma zakończyła 35-letni rozdział w swojej historii z branżą komputerów osobistych.

 

Wzloty i upadki

Swego czasu Toshiba miała wielkie znaczenie na rynku komputerów przenośnych, gdyż np. w 1985 r. Toshiba wyprodukowała T1100 – pierwszy masowo produkowany komputer przenośny, który stał się swego rodzaju standardem projektowym dla urządzeń przenośnych niemal niezmiennym aż do pojawienia się maszyn z linii Apple PowerBook w 1991 roku.

Dokładne powody odejścia Toshiby od produkcji komputerów osobistych nie są znane, choć wydaje się, że mogą nimi być silni rywale tacy jak Apple, Dell i Lenovo, którzy zawojowali branżę dzięki urządzeniom ultraprzenośnym, takim jak MacBook Air, XPS czy X1 Carbon. Dodajmy do tego kurczący się rynek komputerów osobistych i kiepską inwestycję Toshiby w HD DVD w okresie, kiedy pojawił się już standard Blu-ray i platformy streamingowe.

 

Co z Dynabookiem?

Sharp, który przejął całość udziałów w Dynabooku, zapowiedział, że postara się dogonić konkurencję. Sharp zapowiedział rozwinięcie sprzedaży urządzeń tej marki w Europie i Stanach Zjednoczonych.

fot. PickPik


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto