Nie tylko Google
|
|
Odrębną grupę serwisów stanowią witryny, na których znajdziesz komplet informacji na temat interesujących cię filmów oraz postaci światowej kinematografii. Zacznij od rodzimego serwisu www.filmweb.pl. Masz tu mnóstwo informacji o aktualnych premierach, jak również danych o produkcjach, które już dawno zniknęły z kinowych ekranów. Ponadto zapoznasz się z listami najlepszych filmów w Polsce i na świecie. Serwis nie ogranicza się do podawania treści – dzięki możliwości rejestracji możesz ją współtworzyć.
Teoretycznie do znalezienia encyklopedycznej definicji możesz posłużyć się wyszukiwarką Google. Dobrym pomysłem jest jednak skorzystanie ze specjalizowanych internetowych encyklopedii. Z polskojęzycznych serwisów warto wymienić witrynę www.encyklopedia.pwn.pl, na której możesz korzystać z internetowych zasobów Encyklopedii Wydawnictw Naukowych PWN. Kolejnym, jeszcze popularniejszym, źródłem jest Wikipedia www.pl.wikipedia.org, encyklopedia tworzona przez tysiące wolontariuszy z całego świata – każdy może być redaktorem Wikipedii. Fakt ten jest traktowany także jako największa wada Wikipedii – zdarza się, że niektóre hasła są opisane niedokładnie bądź nierzetelnie. Mimo to, poszukując definicji np. jednostki natężenia prądu elektrycznego, lepiej wpisać słowo „Amper” w internetową encyklopedię, gdyż Google może cię uraczyć adresem… hurtowni elektrotechnicznej.
Wyszukiwarce zdjęć wbudowanej w Google niewiele można zarzucić, może jedynie to, że w odpowiedzi na konkretne zapytanie tylko niektóre wyniki pasują do poszukiwanej frazy. Zatem, jeżeli zależy ci na znalezieniu większej liczby zdjęć, np. konkretnego obiektu lub miejsca, koniecznie wypróbuj ich wyszukiwarkę wbudowaną w serwis www.flickr.com. Nie tylko znajdziesz wiele zdjęć dokładnie odpowiadających szukanej frazie, ale także otrzymasz szczegółowe informacje o prawach autorskich dla każdego zdjęcia. Ponieważ fotografie w serwisie są umieszczane przez samych internautów i wielu z nich dzieli się swoją twórczością zupełnie za darmo, serwis ten stanowi doskonałą bazę zdjęć, które możesz wykorzystać we własnych projektach graficznych. Także sam możesz współtworzyć bazę zdjęć i dzielić się z innymi swoimi fotografiami – rejestracja jest bezpłatna.
Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że niemal wszyscy internauci mają swoje ulubione strony, sam także z pewnością korzystasz z funkcji dodawania zakładek do stron WWW w przeglądarce. Czy można zatem znaleźć stronę najbardziej ulubioną z ulubionych? Takie właśnie kryterium podstawowe ma mechanizm wyszukiwawczy wbudowany w serwis http://del.icio.us. Korzystając z usług serwisu, możesz udostępnić swoje zakładki wszystkim internautom (wymaga to rejestracji w serwisie). Bez rejestracji masz dostęp do zindeksowanych zakładek wszystkich pozostałych użytkowników serwisu.