A A A

Test gry Quantum Break

PC Format 06/2016
Ta gra miała być jednym z największych przebojów tego roku studio Remedy zasłynęło przecież za sprawą takich hitów jak Max Payne czy Alan Wake. Autorzy mieli czas i pieniądze, by stworzyć przebój. Co więc poszło nie tak? [MZ]


Blisko współpracujący z firmą Remedy Microsoft liczył, że Quantum Break stanie się reklamą Xboksa One oraz Windowsa 10, ale niestety efektem będzie raczej zawiedziony. O ile gra na konsoli zapewnia kilkanaście godzin przyzwoitej rozrywki, o tyle jej konwersja na pecety pozostawia sporo do życzenia.

Masz czas na serial?

Remedy zawsze stawiało na mocnych bohaterów, a w rozbudowany scenariusz umiejętnie wplatało elementy kina akcji, horroru czy thrillera science-fiction. Nie inaczej jest i tym razem. Jack Joyce dowiaduje się, że jego brat razem z ich wspólnym przyjacielem Paulem pracują nad wehikułem czasu. Zaciekawiony badaniami wraca do rodzinnego kraju i stawia się na uniwersytecie Riverport, gdzie jest świadkiem nieudanego eksperymentu. W jego wyniku zyskuje moc kontrolowania czasu. Wynalazek kradnie jednak tajemnicza korporacja Monarch, której właścicielem okazuje się… Paul, tylko ze starszy o kilkadziesiąt lat.


Historia opowiedziana w grze jest odpowiednio zawiła, ma odpowiednie zwroty akcji, momenty dramatyczne i komediowe, a przede wszystkim niejednoznaczne postacie o różnych motywacjach. Ich losy okazują się interesujące i są dla gracza główną zachętą do brnięcia dalej. Co ciekawe, poznajemy je za sprawą filmowych wstawek zrealizowanych z udziałem znanych aktorów telewizyjnych. Niektóre z nich trwają po kilkadziesiąt minut – nic dziwnego, że sami twórcy nazywali Quantum Break grą-serialem.

Efektowna zabawa

W grze dominują etapy zręcznościowe, a więc efektowne strzelaniny pokazywane z perspektywy trzeciej osoby. Nie brakuje też eksploracji terenu, prostych zadań logicznych, rozmów z napotkanymi postaciami czy przeglądania znalezionych dokumentów. Na tle podobnych produkcji Quantum Break wyróżnia się wspomnianą zdolnością manipulowania czasem – można go na chwilę spowolnić bądź nawet zatrzymać, by „zamrozić” przeciwników bądź wykorzystać coś w stylu bullet time’u, skacząc i unikając pocisków. Dostępna jest nawet tarcza ochronna przyspieszająca regenerację zdrowia.


Zabawie towarzyszy napięcie, choć boli trochę to, że dość wyraźnie oddzielono od siebie fragmenty polegające na strzelaniu oraz te związane z eksploracją. Gra niejako przygotowuje użytkownika na to, co ma robić, przez co odpada element zaskoczenia. Podobać mogą się natomiast projekty lokacji. Quantum Break to spacer po ciekawych, zapadających w pamięć miejscach, które podczas strzelanin – gdy wokół latają pociski i raz za razem coś wybucha – wyglądają naprawdę dobrze. Tempo akcji podkreśla świetna muzyka.

Wady i zalety konwersji


Przenosiny gry z konsoli na pecety to bolesny proces, który niewielu firmom udaje się ukończyć z sukcesem. W Quantum Break widać problemy z optymalizacją i garść niedoróbek związanych z silnikiem graficznym. Grze zdarza się też automatycznie wyjść do systemu. Do tego animacje potrafią się rwać, a część tekstur jest rozmazana. Pojawiające się artefakty oraz popsute odbicia w wodzie upewniają w przekonaniu, że na konsoli gra wygląda lepiej. Z drugiej jednak strony skrócono czasy ładowania poziomów, umożliwiono też zabawę za pomocą klawiatury i myszki.

Na szczęście opisane wady da się przeżyć, a problemy z rozdzielczością i ograniczeniem liczby klatek na sekundę ma rozwiązać najbliższe uaktualnienie. Część graczy może nawet zechcieć przejść grę po raz kolejny – bohater w kilku momentach staje bowiem przed wyborami, które pchają fabułę w inną stronę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto