Test interfejsów w smartfonach - najlepsza interakcja
- Opis elementów interfejsu
- Cechy dobrego interfejsu
- Porównanie 3 systemów operacyjnych
Na interfejs smartfonu składa się kilka elementów. Najważniejszym jest pulpit, czyli główne okno. We wszystkich mobilnych systemach operacyjnych w tym miejscu wyświetlane są ikony najczęściej wykorzystywanych aplikacji oraz funkcji. Reszta ikon dostępna jest na osobnym ekranie aplikacji. W systemie iOS wszystkie ikony aplikacji zainstalowanych na smartfonie znajdują się na pulpicie. Podobnie jest w przypadku niektórych telefonów z Androidem, np. modeli Huawei, które nie mają ekranu aplikacji.
W systemie Android więcej informacji na pulpicie można wyświetlić za pomocą widżetów. Są to małe programy, zajmujące część pulpitu, poświęcone jednej funkcji lub usłudze, np. poczcie e-mailowej. Interfejs systemu iOS nie ma adekwatnej funkcji.
Najprostszy kiedyś element interfejsu obecnie zyskuje coraz więcej funkcji. W przypadku bardziej rozbudowanych interfejsów może sortować aplikacje, np. alfabetycznie lub według częstotliwości używania. Im więcej programów zainstalujesz w telefonie, tym dłuższy będzie ekran aplikacji. W zapanowaniu nad długą listą pomaga np. możliwość grupowania ikon w katalogi (jak w LG) oraz chowanie ikon aplikacji, których rzadko używasz (LG, Samsunga i HTC). W interfejsie Samsunga i LG możesz dodatkowo odinstalowywać aplikacje bezpośrednio na tym ekranie, bez przechodzenia do ustawień systemu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli instalujesz dużo programów na próbę.