Test płyt głównych mini-ITX - małe płyty
- Czym m-ITX różni się od innych standardów
- Ważne cechy płyt głównych m-ITX
- Jakie procesory do płyt m-ITX są dostępne
- Omówienie wyników testu 8 płyt m-ITX
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Owszem, ktoś mógłby powiedzieć, że czas pecetów już się kończy, bo wszyscy kupują notebooki. Niestety, większość notebooków ma ekrany o niewielkiej rozdzielczości HD oraz niezbyt wygodne klawiatury i touchpady. Z tych i innych powodów komfort pracy przy laptopie nie jest najlepszy. Jeśli więc spędzasz dużo czasu przed komputerem, małe rozwiązanie stacjonarne będzie bardziej odpowiednie.
Ogranicza się za to liczbę gniazd na pamięci RAM, a także liczbę slotów PCI Express. Wszystkie płyty m-ITX mają tylko dwa gniazda pamięci, które w większości pracują w trybie dwukanałowym – instaluje się je parami. Później taki komputer trudniej rozbudować, w razie potrzeby trzeba wymienić pamięć.
Użytkownik ma do dyspozycji także mniej gniazd do instalacji kart rozszerzeń – jest najwyżej jedno PCI Express. Jeśli jest to złącze o prędkości x16, można zainstalować w nim kartę graficzną. Jeśli tylko x1 (krótszy slot), można użyć tylko kart do niego pasujących, np. kontrolera USB 3.0 czy karty Wi-Fi.
Wymienione czynniki powodują, że komputer korzystający ze standardu m-ITX cechuje się mniejszą elastycznością niż „duży” pecet. Dlatego format ten jest odpowiedni do niewielkiego, energooszczędnego komputera, w którym nie montuje się wielu dodatkowych elementów.
Przede wszystkim płyta musi mieć zestaw szybkich interfejsów. Musi to być przynajmniej jeden port SATA 3 do podłączenia dysku, przynajmniej dwa porty USB 3.0 do wymiany danych z pamięciami zewnętrznymi i port sieciowy gigabit ethernet. Musi być też przynajmniej jedno cyfrowe wyjście wideo.
Po co tak dobre interfejsy, skoro i tak użyjemy taniego i słabego procesora? Trzeba zdawać sobie sprawę, że trio w postaci słabego procesora, wolnego dysku i mało pojemnej pamięci RAM będzie dla użytkownika udręką. Natomiast nawet wolny procesor, taki jak Intel Atom czy AMD E-350, współpracujący z przeciętnym dyskiem SSD oraz 4 GB pamięci, pracuje całkiem szybko. Codzienne korzystanie z takiego zestawu będzie komfortowe.