A A A

Test zestawów audio (Audio w domu)

PC Format 03/2015
Aby posłuchać muzyki z komputera, wystarczą dobrej jakości głośniki lub słuchawki. Jeżeli potrzebujesz więcej funkcji i lepszego brzmienia, zwróć uwagę na małe zestawy audio. Za kilkaset złotych można kupić wielofunkcyjny sprzęt, który pozwoli np. odtwarzać muzykę również ze smartfona. Grzegorz Łukasik
W artykule:
 • Jakie ważne funkcje mają tanie zestawy audio
 • Co wpływa na jakość dźwięku
 • Jakie inne czynniki trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie
 • Podsumowanie testu pięciu zestawów audio
 • Tabela z wynikami testów
 • Recenzje wybranych produktów

Zestaw audio z prawdziwego zdarzenia może kosztować wiele tysięcy złotych, ale mało kto dysponuje taką kwotą na sprzęt. Prawda jest też taka, że mało kto potrzebuje tak wyśmienitej jakości dźwięku – większości osób wystarczy przeciętna, dlatego największą popularnością cieszą się zestawy audio za 200–500 zł, które mają wszystko co potrzebne, nie zajmują w domu zbyt wiele miejsca i zapewniają wystarczająco dobrą jakość. Przetestowaliśmy pięć zestawów (najdroższy za 430 zł) by sprawdzić, które są warte polecenia.

Odtwarzanie

Tradycyjnie zestaw audio musi odtwarzać muzykę z płyt CD, powinien mieć również radio. Kilkanaście lat temu standardem były odtwarzacze kasetowe, ale dziś już mało kto ich potrzebuje. Rosną za to możliwości choćby odtwarzaczy płyt kompaktowych, które obsługują nie tylko tłoczone płyty CD-Audio, ale również nagrywane płyty CD‑R oraz CD‑RW, jak również CD-MP3, na których mieści się 10-krotnie więcej muzyki. Zdarzają się także zestawy obsługujące nośniki DVD z muzyką, a także wspierające standard dźwięku WMA.

Wieże dotrzymują tempa rozwojowi technologii mobilnych – wiele z nich ma port Bluetooth do odtwarzania muzyki np. ze smartfonu, ewentualnie stację dokującą do jego bezpośredniego podłączenia. Uniwersalność tego ostatniego rozwiązania jest niewielka, bo zwykle dostępne jest tylko złącze do urządzeń firmy Apple. Ewentualnie można wykorzystać port USB, który jest już w takim sprzęcie standardem, i podłączyć do niego pamięć flash, dysk albo smartfon. Jeśli nawet to zawiedzie, można wykorzystać analogowe wejście audio i podłączyć do niego dowolne urządzenie muzyczne z wyjściem analogowym.

Zestaw audio może nie tylko grać, ale miewa również sporo innych funkcji. Standardem jest cyfrowy zegar, który może pełnić funkcję budzika. Dzięki temu codziennie rano może budzić cię muzyka z radia, pyty CD albo urządzenia USB – zależnie od ustawień budzenia.

Jakość dźwięku

Oprócz zestawu funkcji bardzo istotna jest jakość dźwięku. Trudno ją ocenić, nie mając dostępu do konkretnego produktu. Niewiele łatwiej jest, gdy słyszysz dany sprzęt, a nie masz porównania z innym urządzeniem.

Czym musi się cechować dobry sprzęt audio? Musi wiernie odtwarzać dźwięk, szczególnie muzykę, która jest bardzo trudnym materiałem audio. Zawiera całe pasmo tonów niskich, średnich i wysokich – wszystkie muszą być odtwarzane w taki sposób, by nie górowały nad innymi. W przeciwnym wypadku dźwięk będzie słaby (bez basu), stłumiony (bez wysokich tonów), albo drażniący (ze zbyt dużą ilością średnich lub wysokich tonów). Muzyka wymaga także dużej dynamiki, by do słuchacza prawidłowo dotarły zarówno subtelne dźwięki, jak i najmocniejsze uderzenia.

Nie bez znaczenia jest moc zestawu (tzw. RMS, czyli moc skuteczna). Do małego pokoiku wystarczy kilkanaście watów, do większego – przynajmniej kilkadziesiąt. Taka powinna być moc wyjściowa wzmacniacza, a głośniki powinny mieć moc przynajmniej o połowę wyższą, żeby zapewnić odpowiedni zapas. Same głośniki (tzn. kolumny głośnikowe) powinny być konstrukcjami dwu- albo trójdrożnymi, czyli zawierającymi dwa lub trzy przetworniki.

Oczywiście każdy słuchacz ma inne preferencje co do brzmienia. Dostosowanie zestawu audio do własnych upodobań jest możliwe za pomocą korektora barwy dźwięku, ewentualnie za pomocą dodatkowych funkcji poprawiających tylko bas albo poszerzających bazę stereo. Nawet jeśli początkowo zestaw brzmi słabo, być może da się z niego wycisnąć znacznie więcej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Podczas codziennego użytkowania zestawu audio ważne okażą się różne drobne detale – na przykład to, czy w nocy można przyciemnić wyświetlacz, by nie przeszkadzał. Przyda się także funkcja timera – automatyczne wyłączanie muzyki po upływie określonego czasu.

Nie bez znaczenia jest wielkość poszczególnych elementów zestawu (jednostki centralnej oraz głośników), a także długość kabli połączeniowych. Problem może pojawić się wtedy, gdy głośniki mają za krótkie kable, a jednocześnie są one zakończone niestandardowymi wtyczkami i nie da się ich łatwo przedłużyć.

Elementem wpływającym na wygodę jest także pilot zdalnego sterowania. Powinien być duży i wygodny, taki jak np. do telewizora (choć najczęściej jest w tym zakresie dużo gorszy). Musi dawać dostęp do wszystkich funkcji zestawu audio, a dodatkowo wszystkie funkcje powinny być powielone na panelu samej wieży, by móc ich szybko użyć w razie zagubienia pilota.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto