A A A

Więcej i lepiej

PC Format 5/2008
Obecnie za około tysiąc złotych można kupić niezły jakościowo 22-calowy panoramiczny monitor LCD. Zalety monitorów LCD są już tak oczywiste, że właściwie trudno wskazać osobę, dla której duży monitor kineskopowy byłby odpowiedniejszy. Przedstawiamy 8 modeli 22-calowych, a także 8 o nieco mniejszej przekątnej.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
Monitory o dużych przekątnych ekranu są świetnym wyborem dla wielu domowych użytkowników komputerów, szczególnie tych, którzy często grają lub oglądają filmy. W tych zastosowaniach najlepiej sprawdzają się modele panoramiczne, jednak nie oznacza to, że są one najlepsze pod każdym względem. Dowodem jest to, że najlepszą jakość obrazu wśród testowanych monitorów miał NEC o standardowych proporcjach krawędzi ekranu. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy kupowany monitor ma cyfrowe wejście DVI lub HDMI, bo nawet dziś zdarzają się tanie modele tylko z interfejsami analogowymi.
W artykule znajdziesz:
  • Informacje o rodzajach matryc ciekłokrystalicznych
  • Cechy nowoczesnych monitorów
  • Szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie
  • Wrażenia z testu 16 modeli o przekątnej ekranu 19–22"

Kupując monitor kilkanaście miesięcy temu, można było się zdecydować na nowoczesny wyświetlacz LCD lub starszy monitor kineskopowy CRT. Dzisiaj rynek całkowicie zdominowały monitory LCD, co wynika z rozwoju technologii ciekłokrystalicznej, gwałtownie polepszających się parametrów płaskich monitorów i szybko spadających cen. Jakoś nie sprawdzają się zapowiedzi fachowców, przewidujących słabą wydolność fabryk i wzrost cen. Jest przeciwnie.

Paleta matryc

Przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, jakiego rodzaju panele LCD są dostępne na rynku i czym się charakteryzują. Najpopularniejszym rodzajem matrycy jest tzw. TN (ang. Twisted Nematic). Cechuje się niskim czasem reakcji i niską ceną. Jej wady to niepełne odwzorowanie palety barw (na ogół jest to 256 tys. kolorów, rozszerzone do 16,2 mln dzięki dodatkowym rozwiązaniom) i przeciętne kąty widzenia.

Cechy dobrego monitora LCD

  • JAKOŚĆ OBRAZU
    W zależności od zastosowań monitor powinien dobrze oddawać kolory i minimalizować efekt ditheringu, tj. mieszania kolorów w celu uzyskania brakujących odcieni. Wymagające osoby powinny się zainteresować monitorami z matrycami lepszymi od TN (np. S-PVA).
  • KĄTY WIDZENIA
    Wysokie kąty widzenia pozwalają oglądać niezmieniony obraz z różnych miejsc, co sprawdza się w przypadku monitorów służących do oglądania filmów przez kilka osób.
  • RÓŻNORODNOŚĆ INTERFEJSÓW
    Dobry monitor powinien mieć nie tylko analogowe gniazda D-Sub, ale również jedno z cyfrowych złączy przesyłania obrazu zapewniających lepszy obraz. Dobrze, jeśli jest to przynajmniej złącze DVI, ale można już spotkać monitory z jeszcze nowszym portem HDMI.

Z drugiej strony mamy różne rodzaje matryc typu VA (np. MVA – ang. Multi domain Vertical Alligment, PVA – ang. Patterned multiple domain Vertical Alignment itd.) i mniej popularne IPS (ang. In-Plane Switching), które są niejako przeciwieństwem matryc TN – znakomicie oddają kolory (pełna paleta 16,7 mln barw) i najczęściej mają równie dobre kąty widzenia – nawet do 178 stopni we wszystkich płaszczyznach. Warto wspomnieć, że jakiś czas temu tego typu matryce miały dużo gorszy czas reakcji piksela, co powodowało widoczny, szczególnie w przypadku dynamicznych obrazów, efekt smużenia (rozmycia) obrazu, ale w obecnych monitorach ten problem praktycznie nie występuje. Matryce VA i IPS w dalszym ciągu są jednak kosztowniejsze od matryc TN, dlatego cieszą się popularnością głównie u wymagających użytkowników.

Ponieważ większość użytkowników komputerów nie korzysta zawodowo z programów graficznych wymagających najwyższej jakości kolorów, nowy monitor z matrycą TN będzie odpowiedni, zwłaszcza że technologia ta stale się rozwija, a jej wady powoli zanikają.

Coraz bardziej kinowo

Monitory LCD można również podzielić na panoramiczne (o stosunku krawędzi obrazu 16:10) i standardowe (4:3). Ostatnio dużą popularność zdobywają właśnie te pierwsze, ponieważ lepiej się na nich prezentują filmy czy gry. Praktycznie wszystkie nowe gry mają już specjalne „szerokie” rozdzielczości. Również na panoramicznym ekranie zmieszczą się obok siebie np. dwie strony A4 czy więcej kolumn w arkuszu kalkulacyjnym. Okazuje się również, że oko ludzkie lepiej odbiera obraz ustawiony poziomo niż pionowo, więc taki obszar pulpitu jest teoretycznie bardziej komfortowy niż pulpit o proporcjach 4:3. Wybór jednego z formatów ekranu nie ma jednak nic wspólnego z jakością obrazu i zależy jedynie od preferencji użytkownika oraz zastosowań.

Wiele oferowanych monitorów ma odblaskową powłokę matrycy (ang. glare), która sprawia wrażenie lepszego nasycenia kolorów. Barwy rzeczywiście wydają się być żywsze, ale ceną za to są liczne refleksy światła na powierzchni monitora, co może przeszkadzać w niektórych warunkach (np. gdy monitor jest ustawiony naprzeciwko okna).

Ważne parametry

Kupując monitor LCD, nie należy zwracać uwagi na takie rzeczy, jak czas reakcji piksela czy wysoki współczynnik kontrastu (np. 3000:1), obecnie bowiem każdy nowy monitor jest pozbawiony efektu smużenia, a duży kontrast to bardziej chwyt marketingowy niż praktyczna wartość. Również jasność rzędu 300 nitów (kandeli na metr kwadratowy) jest znacznie na wyrost, bo najlepiej pracuje się przy jasności równej połowie tej wartości. Również teoretyczny kąt widzenia nie zawsze odpowiada praktyce, bo istnieje wiele sposobów pomiaru tego kąta, dzięki czemu producenci dość dowolnie traktują ten parametr.

Warto się natomiast zainteresować zestawem interfejsów. Monitor musi mieć cyfrowe złącze DVI lub HDMI, dające w praktyce zauważalnie ostrzejszy i wyraźniejszy obraz niż w wypadku najtańszych modeli z analogowym gniazdem D-Sub. Dobrze, jeśli producent dostarcza niezbędne okablowanie już z monitorem – unikniemy konieczności ponoszenia dodatkowego kosztu kabla DVI.


Tagi: testy monitory
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
zgred15
opera
26 kwietnia 2008, 19:51
Mam pytanie Panie Dinozaur
Czy ma pan gg?
zgłoś do moderacji »
avatar
Dinozaur
opera
12 kwietnia 2008, 18:59
Plus czy minus?
Nie wiem, czemu za głośnik dajecie plusa? Kupiłem Asusa z brakiem możliwości wyłączenia głośników i teraz mi skrzeczą wtórując dobremu zestawowi moich głośników. To duży minus.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto