A A A

360 stopni

PC Format 02/2016
Filmy sferyczne to nowy typ przekazu, który łączy prostotę tworzenia wideo z wrażeniami rodem z rzeczywistości wirtualnej. Choć od prawie roku format dostępny jest na YouTubie, wiele osób o nim nie słyszało. Oto co należy wiedzieć o nagraniach tego rodzaju. Marek Konderski

Co z rozdzielczością?

Wspomniany problem z rozdzielczością kamery Ricoh Theta S może wydawać się niezrozumiały – w końcu zapisuje ona materiał w Full HD, co zapewnia dobrą jakość obrazu. Niestety jest to prawda tylko w odniesieniu do filmów „płaskich”, zajmujących wycinek sfery. Jeżeli bowiem 1920x1080 pikselami (a w praktyce liczbą nieco mniejszą ze względu na niewykorzystane obszary klatki) pokryje się całą sferę, fragment mieszczący się w polu widzenia człowieka będzie miał rozdzielczość mniejszą niż SD (720x576). Właśnie dlatego minimalna użyteczna rozdzielczość w wypadku dwuobiektywowej kamery sferycznej wynosi 2x4K – zbliżoną oferuje kosztująca 600 USD kamera Allie home.

Sferyczna kamera z obiektywem typu rybie oko na pełnej klatce zapisuje obraz podobny do koła, duża część prostokątnej klatki pozostaje więc niewykorzystana. Ustalenie rzeczywistej rozdzielczości ułatwia uwzględnienie jedynie pionowej rozdzielczości. W takim wypadku z 4K, czyli 3840x2160, zostaje 2160x2160. Oznacza to, że dwie kamery 4K zapisują obraz o rozdzielczości ok. 9 Mpix, podczas gdy sześć kamer Full HD – już tylko 7 MPix. Dlatego dla uzyskania dobrej jakości obrazu kluczowe jest użycie wielu kamer o wysokiej rozdzielczości.

Efekt końcowy

Filmy sferyczne dobrej jakości zapewniają niesamowite wrażenia – uczestniczenie w projekcji przypomina kontakt z rzeczywistością wirtualną. Brakuje możliwości wejścia w interakcję, ale często sama możliwość rozglądania się na boki jest na tyle intrygująca, że nikt nie myśli o kontakcie z otoczeniem.

Dobrze przygotowany 360-stopniowy film pozwala znaleźć się w otoczeniu, które na co dzień jest dla większości ludzi niedostępne. Niezwykle widowiskowe są wszelkie filmy sportowe – zwłaszcza nakręcone podczas lotów, skoków na spadochronie, bungee itp. Filmy przyrodnicze umożliwiają znalezienie się wirtualnie znacznie bliżej oglądanych zjawisk. Horrory nabierają nowego wymiaru – człowiek jest w środku filmu, a nie na bezpiecznej kanapie.

Nie każdy materiał sprawdzi się w tym formacie – gameplay czy vlog z gadającą głową będą nudne. Większej dbałości wymaga też organizacja planu zdjęciowego, bo niczego nie da ukryć za kamerą. Filmy sferyczne są jednak na tyle nietypową i przyszłościową formą wideo, że każdy powinien się z nimi zapoznać.

Sposoby oglądania filmów nowego typuw

Do oglądania filmów sferycznych zapisanych na dysku komputera należy użyć specjalnego odtwarzacza.
Filmy zamieszczone na YouTubie można oglądać za pośrednictwem praktyczne każdej przeglądarki WWW. Po uruchomieniu takiego filmu w rogu ekranu pojawi się interfejs do przesuwania obrazu.

Gdy klikniesz kursorem myszy strzałkę, obraz przesunie się w odpowiednią stronę. Można też w dowolnym miejscu ekranu „chwycić” obraz kursorem i przesunąć go za pomocą myszy. Działają również klawisze WASD.

Lepsze efekty niż na ekranie peceta można uzyskać, oglądając filmy sferyczne na smartfonie lub tablecie. Filmy należy uruchomić, korzystając z dedykowanej mobilnej aplikacji YouTube. Kamerę można obracać, przesuwając palcem po ekranie, jednak w praktyce nie ma takiej potrzeby, bo perspektywa zmienia się wraz z poruszaniem urządzeniem. Wykorzystywany do tego jest wbudowany w sprzęt żyroskop – obecnie ma go praktycznie każdy model.

Rozwinięciem poprzedniej metody jest wykorzystanie smartfona i z okularów VR. Wystarczy najprostszy model, np. Google Cardboard, oraz film sferyczny przygotowany z myślą o okularach. Taka projekcja daje złudzenie przebywania w rzeczywistości wirtualnej. O tym, jak oglądać filmy w okularach, przeczytasz na stronie pcformat.pl/u/2322

Najlepsze 360-stopniowe filmy na YouTubie

360Video
Kanał, który prezentuje wyłącznie filmy sferyczne, mający w założeniu promować ten format. Znajduje się tu wiele filmów o przeróżnej tematyce – od gier, przez sport, po rzeczywistość wirtualną.
pcformat.pl/u/2319

Re/Live Making View
Na tym małym kanale można znaleźć kilka efektownych filmów sportowych. Warto je obejrzeć ze względu na niesamowite widoki.
pcformat.pl/u/2320

360Labs
Tutaj czekają głównie filmy o tematyce geograficznej, na których można obejrzeć rozmaite krajobrazy, np. „płynąc” Wielkim Kanionem. Jest też kilka ciekawych filmów sportowych.
pcformat.pl/u/2321

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto