4 role notebooka
- Do czego używamy notebooków
- Jakie są cechy dobrego laptopa
- Wyniki testu 18 notebooków i opisy wybranych modeli
W tej kategorii najważniejszy jest wydajny procesor i grafika, a także pojemna pamięć RAM. Obraz o odpowiedniej jakości zapewni duży ekran, najlepiej o rozdzielczości Full HD.
2. Do domu
Do codziennych zastosowań wystarczy komputer z przeciętnym, dwurdzeniowym procesorem, a także 15-calowym ekranem o rozdzielczości 1366x768.
3. Do pracy
W tym przypadku liczy się niezawodność, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Komputer do pracy powinien być też lekki i pracować długo na baterii, by umożliwić pracę w dowolnym miejscu.
4. Lekkie
Do tej grupy telefonów należą m.in. netbooki i ultralekkie notebooki, służące np. do komunikacji i przeglądania internetu. Można je traktować jako uzupełnienie peceta lub większego notebooka, ale ich wadą jest słaba wydajność.
Laptop do gier powinien mieć ekran o przekątej 17” i rozdzielczości nie mniejszej niż 1366x768. Znacznie lepiej sprawdzi się jednak model z matrycą 1600x900 lub nawet 1920x1080. Warto jednak pamiętać, że każdy notebook można podłączyć do monitora albo telewizora o dowolnej wielkości, co w przypadku gier jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż niewielki ekran notebooka.
Warto jednak zwrócić uwagę, by procesor miał przynajmniej przeciętną wydajność. Należy wybierać układy Intela (Core i5, Core i3, ewentualnie Pentium Dual-Core), a także AMD (Phenom II, Turion II, ewentualnie Athlon II). Zdecydowanie nie warto kupować tzw. netbooków, bo mają za słabe procesory, by się sprawdzić w codziennych zastosowaniach.
Laptop do domu może też mieć mniejszy ekran o niższej rozdzielczości niż model przeznaczony do gier. Ekran o 15” i rozdzielczości 1366x768 sprawdzi się w większości zastosowań, choć nieco większy poprawi komfort pracy.
Pojemność dysku twardego należy dobrać w zależności od potrzeb, natomiast pojemność pamięci RAM powinna wynosić 4 GB. Do notebooków wreszcie trafiają systemy 64-bitowe (jest ich ogromna większość), które potrafią efektywnie taką pamięć wykorzystać.
Pierwszym jest system operacyjny Windows 7 Professional albo Ultimate (laptopy domowe mają zwykle system Windows 7 Home), który ma m.in. więcej funkcji sieciowych. W tej kategorii sprzętu cenne są dodatki podnoszące bezpieczeństwo danych: czytnik linii papilarnych, programy do szyfrowania danych lub całych dysków, do bezpiecznego przechowywania haseł itp.
Ważna jest konstrukcja o większej wytrzymałości mechanicznej, a także odporna na zabrudzenia. To właśnie dlatego laptopy tzw. biznesowe nadal mają matowe matryce i obudowy. Często nawet po miesiącach eksploatacji w różnych warunkach trudno zauważyć ślady użytkowania. Nie można tego powiedzieć o błyszczących notebookach przeznaczonych do domu, na których widać każdy odcisk palca.
Notebook przeznaczony do pracy musi też mieć wyjątkowo wygodną klawiaturę, układem najbardziej przypominającą klawiaturę od peceta, a także wygodny touchpad. Część takich modeli ma także zintegrowany modem 3G, który do działania potrzebuje tylko karty SIM (nie trzeba podłączać dodatkowych modemów). Istotne są też niewielkie wymiary umożliwiające pracę poza domem lub biurem.
Obecnie granica między netbookami a małymi notebookami praktycznie się zatarła. Te dwa typy komputerów przenośnych są równie małe i lekkie oraz oba pozbawione napędu optycznego. Różnicuje je wydajność i cena. Podczas gdy netbooki są mało wydajne i stosunkowo tanie (poniżej 2 tys. zł), małe laptopy mają wydajność taką, jak większe modele, ale są drogie, ich cena nie spada poniżej 3 tys. zł.