Opisy wybranych notebooków do domu
1. miejsce - Samsung QX310
Mały notebook, przypominający komputery Apple (łącznie z opakowaniem). Choć wygląda na aluminiowy, to metalowa jest faktycznie tylko pokrywa oraz wstawka pod ekranem – reszta to srebrny plastik. Mimo wszystko sprzęt wygląda bardzo elegancko i lekko. Wydajne podzespoły komputera umożliwiają komfortową pracę, a jednocześnie czas pracy na baterii jest wyjątkowo długi. Kiepskim rozwiązaniem jest to, że część portów (USB i HDMI) ukryto pod zaślepką, co zapewne wynika z tego, że producent chciał nadać krawędzi notebooka ładniejszy wygląd – ucierpiała funkcjonalność. Słabym elementem jest też touchpad z obsługą gestów, który ma przyciski zintegrowane z powierzchnią roboczą. W systemie jest sporo aplikacji Samsunga, m.in. Fast Start, Recovery Solution 5, Battery Life Extender, Easy Content Share, a także programy innych producentów.
PLUSY:
- Małe wymiary i waga
- Wydajny procesor
- Czas pracy na baterii
MINUSY:
- Niewygodny touchpad
- Brak eSATA
3. miejsce - MSI CR720
Duży notebook do codziennego użytkowania w domu, wyposażony w ekran 17,3” o zwiększonej rozdzielczości, niezły procesor i 4 GB pamięci. Minusem konfiguracji jest na pewno brak wydajnej grafiki, a także 32-bitowy system (w egzemplarzu testowym), co ma wpływ na wydajność. Komputer jest dobrze wykonany, mimo błyszczącej obudowy nie widać na niej zabrudzeń. Klawiatura wyspowa jest wygodna, a sekcja numeryczna całkiem dobrze wkomponowana, wcale nie przeszkadza, bo jest na nią sporo miejsca. Nietypowym rozwiązaniem jest wyprowadzenie części portów z tyłu obudowy, dzięki czemu kabel HDMI czy dysk eSATA nie plącze się z boku komputera. Bogaty zestaw oprogramowania, m.in. MSI (BurnRecovery, Software Install), ArcSoft (Connect, Magic-i Visual Effects 2, Print Creations, WebCam Companion 3) i inne narzędzia.
PLUSY:
- Duży, 17-calowy ekran
- Czas pracy na baterii
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Tylko grafika Intela
- 32-bitowy system
4. miejsce - Sony Vaio VPC-EA3L
Notebook w ciemnoróżowej obudowie, choć do wyboru są też inne opcje kolorystyczne. Atutem mogą być wymiary i waga, które są mniejsze niż w typowych laptopach do domu. Wykonanie też nie budzi zastrzeżeń – klawiatura jest wygodna, na szczęście nie wciśnięto przy niej sekcji numerycznej. Touchpad również nie jest wyczuwalny i precyzyjny. Wydajność notebooka jest dobra, wystarczająca do codziennych zastosowań. Niestety, choć procesor Core i3 ma zintegrowaną grafikę, to nie ma możliwości jej wykorzystania, pozostaje jedynie Radeon HD 5470. Dlatego też notebook pracuje na baterii nie dłużej niż 3 godziny. Jak w innych komputerach Vaio, również w tym jest mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnego oprogramowania Sony i innych producentów, m.in. Photoshop Elements 8.0, Premiere Elements 8.0.
PLUSY:
- Wymiary i waga
- Dobra grafika
- Nietypowe ubarwienie
MINUSY:
5. miejsce - Aristo Smart W400
Notebook jest tanim rozwiązaniem dla osób niewymagających od komputera przenośnego wielkiej wydajności, ale chcących wygodnie pracować i wykonywać na laptopie standardowe zadania. Mimo przeciętnego procesora Intel Pentium i słabej zintegrowanej grafiki, komputer wystarczy do podstawowych zastosowań. Brakuje mu jednak kilku nowoczesnych rozwiązań technologicznych, np. portu eSATA, portów USB 3.0 czy gigabit ethernet (jest fast ethernet). Za to wykonanie notebooka jest bardzo dobre – kanciaste kształty i dyskretne kontrolki robią dobre wrażenie, czarna obudowa z unikatowym, intrygującym wzorem jest odporna na zabrudzenia. Dzięki temu konstrukcja wygląda naprawdę profesjonalnie. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to oprócz Windows 7 i Office 2007 jedynym dodatkiem jest Kaspersky Internet Security.
PLUSY:
- Bardzo dobry dysk
- Czas pracy na baterii
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Słaby procesor i grafika
- Brak USB 3.0, eSATA, gigabit ethernet