Podsumowanie testu
Testowane komputery ocenialiśmy w trzech kategoriach odpowiadających ich zastosowaniom.
Wydajność
Najwydajniejsze są notebooki dla graczy. Z sześciu testowanych aż cztery mają układy czterordzeniowe: dwa Intela, dwa AMD. Choć osiągi Intel Core i7 720QM są podobne, jak AMD Phenom II X920 Quad-Core Black Edition, to jednak pierwszy układ jest taktowany zegarem 1,6 GHz, drugi 2,3 GHz. Dlatego notebook Acera z procesorem AMD pobiera najwięcej energii spośród testowanych modeli (ok. 17 W – spoczynek, 42 W – odtwarzanie filmu) i jest wyposażony w duży akumulator o pojemności niemal 100 Wh.
Najbardziej wydajną grafikę ma wymieniony już komputer Acera, to układ ATI Mobility Radeon HD 5850. W dalszej kolejności jest to MSI GE603 z Nvidia GeForce GT 425M. Ten drugi komputer ma też procesor Core i5 ze zintegrowaną grafiką Intel HD GA. Można ją włączyć przyciskiem na obudowie. Dzięki temu komputer jest wydajny, lub energooszczędny.
Najlepszy wynik pod względem wydajności uzyskał Samsung RF710. Oprócz czterordzeniowego procesora Core i7 i grafiki GeForce GT 420M ma 6 GB pamięci oraz dysk twardy o rewelacyjnej wydajności, ma też miejsce na drugi dysk.
Wyposażenie
Asus NX90, który zajął 1. miejsce w klasyfikacji ogólnej, jest pod tym względem prawie najlepszy, ale wyprzedza go Sony Vaio VPC-EB3Z1E. Laptop ten ma ekran Full HD o bardzo dobrej jakości, szczególnie jeśli chodzi o odwzorowanie barw, jasność oraz kontrast. Ma też napęd combo blu-ray (odtwarza wszystkie płyty, nagrywa wszystkie z wyjątkiem blu-ray), gniazdo kart rozszerzeń ExpressCard, czytnik kart pamięci SD i MS, port eSATA, a nawet system Windows 7 w wersji Home Premium. Jakość wykonania w wypadku Sony jest nienaganna.
Jednak nawet ten model nie ma wszystkiego. Brakuje mu np. czytnika linii papilarnych, gniazda FireWire (praktycznie zniknęło z notebooków) albo wbudowanego tunera telewizyjnego, który pojawia się w niektórych modelach.
Mobilność
Ta cecha stoi w opozycji do wydajności i wyposażenia. Dlatego jest to zupełnie inna kategoria sprzętu.
Jedną z grup takich urządzeń są netbooki albo zbliżone do nich konstrukcje, które mają najwyższe oceny w kategorii dotyczącej mobilności. Wynika to z najmniejszych wymiarów i wagi (około 1,5 kg) oraz możliwości długiej pracy na zasilaniu z baterii. Wśród testowanych modeli rekordzistą jest Nokia Booklet 3G, który działa na baterii ponad 12 godzin.
Wadą netbooków jest słaba wydajność, co zależy głównie od procesora. Można na nich wygodnie przeglądać strony WWW, używać komunikatorów, a nawet oglądać większość filmów, ale do bardziej obciążających zadań są za słabe.
Świetną mobilnością wyróżniają się też zwykle notebooki przeznaczone do zastosowań biznesowych. Ich małe wymiary (ekran zazwyczaj 13–14”), a jednocześnie długi czas pracy na baterii wynikają głównie z konieczności ich wykorzystania poza biurem. Ich wydajność jest nieporównanie lepsza niż netbooków, czego najlepszym dowodem jest np. HP ProBook 6450b wyposażony w procesor Core i5 520M
i 4 GB pamięci. Komputer ten ma tylko zintegrowaną grafikę Intela, bo do pracy nie potrzeba lepszej.