Jak zaszyfrować smartfona i kartę pamięci do telefonu
W menu telefonu wchodzimy w Ustawienia, a następnie z listy wybieramy Bezpieczeństwo. W zależności od wersji Androida nazwa ta może być inna, np. Zabezpieczenia.
W kolejnym kroku odnajdujemy opcję Zaszyfruj urządzenie oraz Szyfrowanie karty pamięci. Zanim potwierdzimy wykonanie operacji, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu naładowania baterii (ok. 80%) i podłączenie telefonu do ładowarki. Brak zasilania w czasie szyfrowania może doprowadzić do utraty nawet wszystkich danych, a sam proces trwa godzinę lub nawet więcej w zależności od wydajności smartfona i wielkości pamięci.
Na koniec klikamy przycisk i uzbrajamy się w cierpliwość. Później możemy też zaszyfrować kartę pamięci. Warto to zrobić z tego względu, że w niektórych modelach smartfonów bardzo łatwo ją wyjąć. Należy jednak pamiętać, że po przywróceniu ustawień fabrycznych telefonu takiego nośnika już nie odczytamy. Konieczne jest wcześniejsze zgranie danych np. do komputera.
Po zakończeniu szyfrowania możemy normalnie korzystać z telefonu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy szyfrowanie nie spowoduje spadku wydajności ich urządzenia. Producenci przewidzieli takie obawy użytkowników i po prostu najsłabszych smartfonów nie wyposażają w tę funkcję. Szyfrowanie jest tam, gdzie użyte podzespoły zapewniają odpowiednią wydajność. Do tego nie potrzeba jednak flagowca, ani nawet sprzętu ze średniej półki. Obecnie tylko naprawdę nieliczne i najtańsze telefony nie mają tego zabezpieczenia.