A A A

Android na komputerze - jak to zrobić?

PC Format 06/2015
Aby korzystać z systemu Android, wcale nie potrzebujesz smartfona czy tabletu. Urządzenia te z powodzeniem zastąpić może komputer z Windows. Wystarczy zainstalować niewielki, darmowy emulator Andy. Maciej Piotrowski

Popularność urządzeń mobilnych działających w oparciu o system Android spowodowała prawdziwy wysyp dedykowanych aplikacji. I choć niektóre z nich wzbudzają niekłamaną zazdrość posiadaczy innych platform, dość często miewają kłopoty z wygodą obsługi. Czasami chciałoby się uruchomić ulubiony program czy grę na większym ekranie albo przetestować ją bez potrzeby angażowania do tego smartfona. Tu z pomocą przychodzi emulator Andy. Aplikacja przenosi pełną funkcjonalność Androida na komputer PC, oddając ci do dyspozycji świetnie działający wirtualny tablet. Można na nim odbierać e-maile, przeglądać strony WWW, korzystać z Google Play i ściągniętych stamtąd aplikacji, a nawet bawić się grami. Co najważniejsze jednak, wszystko to dostępne jest na dużym ekranie komputera, wygodnie i przy pełnym wsparciu interfejsu dotykowego multi-touch.

Instalacja i wstępna konfiguracja programu

Choć emulator Androida do działania wymaga wcześniejszego utworzenia maszyny wirtualnej, proces ten został niemal w całości zautomatyzowany. Wykorzystując do tego darmowe środowisko Oracle VM VirtualBox, najnowsza wersja programu już podczas instalacji samodzielnie inicjuje niezbędne działania, które pozwolą na uruchomienie emulacji. Dzięki temu twoja rola sprowadza się w zasadzie do śledzenia postępów i kontrolowania kolejnych komunikatów.


Gdy po uruchomieniu instalatora rozpocznie się pobieranie z sieci właściwej zawartości programu, na bieżąco monitoruj jego przebieg. Może się bowiem zdarzyć, że proces zatrzyma się niespodziewanie i nie zostaną wyświetlone żadne ostrzeżenia. W takim wypadku najlepiej jest go przerwać za pomocą przycisku Cancel i rozpocząć całą procedurę od początku.



O przejściu do kolejnego etapu instalacji powiadomi cię komunikat ekranowy Creating 'andy' VM. Towarzyszyć mu będzie okno informujące o trwającym właśnie imporcie Androida do tworzonej maszyny wirtualnej. Po jego zakończeniu konieczny będzie restart systemu. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z przycisku Tak widocznego w nowo wyświetlonym oknie ANDY OS Setup.



Pulpit ponownie uruchomionego systemu powita cię nową ikoną Start Andy. Jeśli dodatkowo pojawi się ona w zasobniku systemowym, oznaczać to będzie, że program jest gotowy do pracy. Włącz go, dwukrotnie klikając skrót na pulpicie bądź rozwijając menu kontekstowe ikony z zasobnika i wybierając stamtąd opcję Start Andy.


W tej samej chwili zostaniesz poproszony o polubienie fanpage’a projektu Andyroid, który otworzy się w przeglądarce internetowej. Nie musisz tego robić, bo zaraz potem na ekranie i tak pojawi się okno emulatora. Nim jednak możliwa będzie jego dalsza konfiguracja, system Android musi się uaktualnić. Chwilę później w oknie zobaczysz ekran blokady swojego nowego wirtualnego tabletu. W celu jego odblokowania posłuż się myszką, chwytając ikonę z symbolem zamkniętej kłódki i przesuwając ją ze środka okręgu w dowolnym kierunku do chwili, kiedy zobaczysz ikonę z symbolem otwartej kłódki.


Na wyświetlonym ekranie powitalnym zweryfikuj automatycznie wybraną wersję językową interfejsu i, jeśli wszystko się zgadza, kliknij   Rozpocznij.


Kolejnym krokiem jest powiązanie emulatora z kontem Google. Gdy więc program wzorem typowej dla Androida procedury konfiguracyjnej spyta cię o posiadanie konta Gmail, odpowiedz Tak, a jedyne, co będziesz musiał zrobić, to wpisać swoje dane logowania, kliknąć Zaloguj się i zaakceptować warunki korzystania z usługi. Jeśli jednak dotąd nie korzystałeś z Gmaila, konieczne będzie założenie konta w usłudze.


Po zalogowaniu musisz już tylko zaakceptować kolejne komunikaty, używając przycisku z symbolem strzałki w prawo. Komunikaty opisują domyślnie aktywowane opcje dotyczące tworzenia i przywracania kopii zapasowej oraz lokalizowania przez Google. Pamiętaj, że wszystkie opcje możesz później zmienić w ustawieniach. Gdy na ekranie ujrzysz informację o ukończeniu konfiguracji, naciśnij przycisk Zakończ, by rozpocząć korzystanie ze swojego nowego wirtualnego tabletu.


Przed przejściem do pulpitu program zaproponuje jeszcze skorzystanie z funkcji synchronizowania aplikacji pomiędzy emulatorem a posiadanymi urządzeniami mobilnymi. Aby skorzystać z tej możliwości, wpisz ponownie swoje dane logowania do konta Google, a następnie naciśnij  Submit. Na ekranie twojego peceta powinien pojawić się klasyczny interfejs mobilnego systemu firmy Google.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto