A A A

Aplikacje z satelitą

PC Format 07/2016
GPS w telefonie słusznie kojarzy się głównie z nawigacją samochodową. Ale ten moduł ma wiele innych zastosowań, np. w turystyce i rozrywce, pomaga też automatyzować pracę urządzenia, a nawet pozwala odnaleźć zgubionego smartfona. Polecamy najlepsze, sprawdzone aplikacje korzystające z sygnału satelitarnego. Maciek Płochocki

Nawigacja samochodowa, piesza i na rower


Wybór programu do nawigacji samochodowej jest o tyle prosty, że bardzo trudno trafić na nieudany produkt. Jednak nie można decydować w ciemno. Musisz zastanowić się, czy nawigacji potrzebujesz do jazdy po kraju, czy za granicą. Czy chcesz, by program korzystał z transmisji danych, czy działał offline. Istotne jest też, jak często jeździsz. Jeśli aplikacja potrzeba będzie tylko podczas tygodniowego wypadu nad morze, taniej jest kupić abonament na siedem dni niż roczną licencję na program.

Rodzaje aplikacji

Na program, który mapę przechowuje zapisaną w pamięci telefonu, zdecyduj się, gdy wyjeżdżasz za granicę. Mimo spadających stawek roamingowych i możliwości zakupu pakietu danych w roamingu u polskich operatorów pobieranie map za granicą jest wciąż kosztowne. Kupując nawigację tego typu, najczęściej otrzymujesz dostęp do mapy całej Europy.

Nawigacje online pobierają mapy w trakcie jazdy i charakteryzują się aktualniejszą siatką dróg. Wykorzystanie transmisji danych nie jest duże. Jeśli masz wykupione u operatora kilkaset megabajtów miesięcznie, to nawet przy częstej jeździe nie musisz obawiać się wyczerpania pakietu. Mapy online częściej niż te działające offline sprzedawane są na zasadzie abonamentu. Ceny są bardzo zróżnicowane, np. pracująca offline aplikacja Sygic kosztuje jednorazowo ok. 80 zł. Z kolei udostępniany po opłaceniu abonamentu NaviExpert to opłata 9,90 zł za tydzień, 19,90 zł za miesiąc lub 99 zł rocznie za mapę Polski. Dostęp do konkurencyjnej AutoMapy w wersji z mapą całej Europy kosztuje 16,99 zł za tydzień, 60 zł za trzy miesiące lub 150 zł za rok.

Kupując apkę do nawigacji, upewnij się, jaki zestaw funkcji wchodzi w skład licencji. Może się bowiem okazać, że część opcji trzeba dokupić osobno. Najczęściej dotyczy to funkcji informowania o korkach, utrudnieniach na drodze i fotoradarach. W wypadku dostępu do mapy całej Europy dodatkowe informacje mogą być dostępne tylko w wybranych krajach.

Dla pieszych i rowerzystów

Nie istnieją specjalistyczne programy go nawigacji dla tych uczestników ruchu, które uwzględniałyby mapy Polski, ale część programów do nawigacji samochodowej można przystosować do użytku przez pieszych i rowerzystów. Tryb pieszy i rowerowy posiada np. darmowa nawigacja Google, którą znajdziesz w każdym telefonie z Androidem. W tym programie możesz też sprawdzić informacje o komunikacji miejskiej. W przypadku poruszania się rowerem musisz pamiętać, że nawigacja może nie działać poprawnie, jeśli będziesz jechać po chodniku lub ścieżce dla rowerów.

Nie tylko nawigacja

Wśród polskich kierowców furorę robią aplikacje, które nie pokazują drogi do celu, a ostrzegają przed fotoradarami, patrolami policji i utrudnieniami na drodze. Najpopularniejszym programem tego typu jest Yanosik (ma też funkcję nawigacji). Alternatywą dla niego jest program Rysiek. Obie aplikacje działają w oparciu o dane pochodzące od samych użytkowników. Każdy, kto zauważy kontrolę lub wydarzenie na drodze, może je zgłosić za pomocą jednego przycisku na ekranie smartfona. Dane są weryfikowane i rozsyłane do innych kierujących.

Potrzebne dodatki

By korzystanie z nawigacji było wygodne i bezpieczne, potrzebny będzie uchwyt na telefon mocowany na szybie lub w kratce wentylacyjnej. Najlepsze rezultaty dają uchwyty z głowicą kulkową, mocowane na szybie za pomocą dużej przyssawki. Przy zakupie upewnij się, czy zacisk obejmujący obudowę smartfona nie będzie zasłaniał portu ładowania (zaciski dostępne są w wielu wersjach). Dobry uchwyt kosztuje 40–70 zł. Używanie nawigacji w smartfonie mocno obciąża akumulator urządzenia – musisz go ładować w trakcie jazdy. Potrzebna do tego ładowarka samochodowa USB kosztuje ok. 30 zł.

Korzystający z nawigacji w samochodzie nie powinni zapominać o możliwości obsługi programu za pomocą komend głosowych. Aplikacje używają bardzo dobrego mechanizmu rozpoznawania mowy Google – możesz wyznaczyć lub zmienić cel podróży bez odrywania rąk od kierownicy. Inną ciekawostką jest tzw. HUD. Jeśli położysz telefon blisko przedniej szyby, ekranem do góry, to wskazówki dojazdu do celu będą rzucane z telefonu na szybę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto