Aplikacje dla turystów
Liczba zastosowań GPS-u w trakcie wakacyjnych podróży jest zaskakująco duża. Z lokalizacji korzystają przewodniki turystyczne, programy z mapami topograficznymi, aplikacje komunikacji miejskiej oraz aparat wbudowany w smartfona.
Wycieczka z e-mapą
Brak porządnej aplikacji do nawigacji pieszej rekompensują darmowe aplikacje, w których można wyświetlać mapy topograficzne, także te z zaznaczonymi szlakami turystycznymi. Przykładem takiego programu jest OsmAnd korzystający z map OpenStreetMap. Są one tworzone przez wolontariuszy i charakteryzują się ogromną ilością informacji dodatkowych (o sklepach, restauracjach, komunikacji miejskiej). Do programu możesz wgrać wybrany fragment mapy, aby był dostępny offline, i możesz ją wykorzystać także do pieszej nawigacji. Aplikacja obsługuje też mapy, które można kupić w wydawnictwach kartograficznych.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu, wyposaż swój telefon w aplikację Geoportal, program dający dostęp do zasobów map Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Na mapach zaznaczono nawet leśne drogi, a przy maksymalnym powiększeniu program wyświetla bardzo szczegółowe zdjęcia lotnicze terenu. Są tu też specjalistyczne mapy geodezyjne z precyzyjnie zaznaczonymi zabudowaniami. Program zapisuje pokonaną trasę, więc zawsze masz możliwość powrotu po własnych śladach. Niestety mapy nie są dostępne offline.
Smartfon przewodnik
Pomysłów na wycieczkę po ciekawych miejscach, nawet w twojej najbliższej okolicy, dostarczą ci liczne aplikacje przewodniki. Te największe i najpopularniejsze, jak TripAdvisor, będą przydatne, gdy wyjedziesz za granicę, do miejsca popularnego wśród turystów.
Z programem tego typu zaplanujesz trasę po najciekawszych atrakcjach turystycznych. Aplikacja podpowie też, gdzie smacznie zjeść lub znaleźć nocleg. Wszystkie punkty są opatrzone komentarzami i ocenami innych użytkowników. Do podróżowania po Polsce lepiej nadają się lokalne programy. Polska na Weekend to zestaw kilkudziesięciu dwudniowych wycieczek rozsianych po całym kraju. Podróże rozplanowano co do godziny, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na przejazd
i zwiedzanie, tak aby zmieścić się
w dwudniowym planie. Sposobem na odkrywanie zapomnianych atrakcji i ciekawostek jest program Polska Niezwykła. W jego bazie znalazło się kilkadziesiąt tysięcy miejsc. Wystarczy włączyć program i funkcję GPS, aby szybko wyszukać atrakcje w najbliższej okolicy.
Geocaching
Wycieczki można łatwo połączyć
z zabawą w geocaching, czyli poszukiwanie skarbów poukrywanych przez innych uczestników. Poszukiwania polegają na udaniu się w miejsce zaznaczone na mapie i odnalezieniu skrytki, w której ukrywający pozostawił dziennik wizyt. Po wpisaniu się do dziennika powinieneś odłożyć skrytkę w to samo miejsce, w którym ją znalazłaś. Informacje o ukryciu skrytek i stopniu trudności ich znalezienia znajdziesz w aplikacji Locus (patrz warsztat).
Często skrytki ukryte są w miejscach o ciekawej historii lub atrakcyjnych turystycznie. Ukrywający podają w profilu skrytki ciekawostki dotyczące miejsca ukrycia. Opisują też, czy podczas poszukiwań potrzebne będą jakieś narzędzia lub czy miejsce jest trudno dostępne.
Komunikacja w mieście
Poruszanie się po obcym mieście komunikacją miejską może być kłopotliwe bez znajomości topografii
i lokalnej siatki połączeń. Przezwyciężyć te problemy pomogą aplikacje Jakdojade.pl oraz Trasportoid. Wystarczy wpisać adres lub nazwę miejsca, do którego chcesz jechać, a program wyznaczy trasę z twojej lokalizacji. Możesz wybrać środki komunikacji, określić akceptowany czas na przesiadki lub zmienić godzinę i dzień odjazdu. Jeśli wskażesz jedno z połączeń, program sam zaprowadzi cię na przystanek (czas ten jest brany pod uwagę przy planowaniu trasy). Z wyprzedzeniem przypomni o konieczności wyjścia z domu, a w trakcie jazdy odliczy, ile przystanków pozostało do końca podróży i wskaż, kiedy należy opuścić pojazd. Tranportoid zawiera rozkłady dla ponad 60 miast i aglomeracji. Jakdojade.pl ma mniejszą bazę danych, a część funkcji jest płatna.
Transport społecznościowy
Jeśli wolisz jeżdżenie taksówką, możesz skorzystać z usług typu Uber lub myTaxi. W obu zamówisz przejazd jednym kliknięciem, a czas oczekiwania na pojazd pojawi się na ekranie smartfona. Pierwsza zrzesza kierowców, którzy przewożą pasażerów prywatnymi autami. Opłata pobierana jest z karty kredytowej lub konta PayPal przypisanego do twojego profilu. Uber dostępny jest w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu
i wielu europejskich miastach. Przy pomocy myTaxi zamówisz taksówkę w Krakowie, Warszawie, Trójmieście i 19 innych europejskich miastach. Przed kursem sprawdzisz szacowany koszt i określisz maksymalną akceptowalną cenę za przejazd.