Co i w jakich okolicznościach warto ustawić samodzielnie
Wybór między trybami automatycznymi a ustawieniami ręcznymi jest możliwy w bardziej zaawansowanych kompaktach oraz lustrzankach cyfrowych. W tych ostatnich możesz zmienić parametry pracy praktycznie każdej funkcji.
Mniej doświadczeni użytkownicy często zdają się na automatykę aparatu, która nie w każdych warunkach potrafi poprawnie dobrać ustawienia. Skutkiem jest pogorszenie jakości zdjęcia lub całkiem nieudane ujęcie. W takich sytuacjach lepiej się zdecydować na ustawienia ręczne.
Oczywiście poprawne korzystanie z nich wymaga doświadczenia i pewnej praktyki. Na początku najlepiej sprawdzić, jakie parametry pracy sugeruje aparat, i wprowadzić odrobinę skorygowane wartości. Da to lepsze efekty niż zgadywanie właściwych parametrów.
EKSPOZYCJA
Ustawienie ręczne M jest konieczne, jeśli większość kadru wypełnia ciemny lub jasny przedmiot, zdjęcie jest wykonywane pod światło lub na ujęciu znajduje się dużo śniegu, piasku albo białych chmur. W tych sytuacjach wskazania aparatu nie zapewnią poprawnego naświetlenia fotografii. W niektórych aparatach można skorygować automatyczne ustawienia wskazane przez urządzenie. Pomocna jest też lampa błyskowa.
OSTROŚĆ
Ręcznie można ją ustawić np. w lustrzankach cyfrowych. Jeśli masz taki aparat, opanuj manualne ostrzenie, mimo że przez większość czasu będziesz używać autofokusu. Umiejętność ta przyda się do robienia zdjęć w ciemności lub gdy fotografowany obiekt, wypełniający większość kadru, będzie miał jednolitą powierzchnię. W tych sytuacjach automatyczne ustawianie ostrości bardzo często zawodzi – szczególnie jeśli aparat nie ma diody wspomagającej autofokus.
ISO
Aparaty działające w trybie automatycznym często podnoszą wartość ISO, aby zapewnić poprawną ekspozycję, bez zmieniania wartości przesłony i czasu naświetlania. Niestety, czasem ustawiają bardzo wysoką wartość ISO, co skutkuje pojawieniem się szumów (czasem nazywanych ziarnem) na zdjęciu – jakość fotografii radykalnie spada. Ponieważ automatyczna zmiana wartości ISO często uchodzi uwadze fotografującego, najlepiej kontrolować tę funkcję ręcznie.
BALANS BIELI
Jeśli nie wykonujesz zdjęć w formacie RAW , wybieraj ręczny balans bieli (z wartości predefiniowanych w aparacie lub wykonując pomiar z białej kartki). Na automatyzację tej funkcji można się zdecydować, gdy oświetlenie sceny jest mieszane i nie możesz wybrać żadnego z trybów predefiniowanych. W takim wypadku efekt będzie zależał od dokładności aparatu i raczej rzadko balans bieli zostanie dobrany idealnie do panujących warunków.
REDUKCJA SZUMÓW
Warto korzystać z funkcji redukcji szumów w przypadku długiego czasu naświetlania lub wysokich wartości ISO. Sprawdź jednak w instrukcji urządzenia, dla jakich wartości tych parametrów w aparacie jest ona aktywowana. Przy ISO 400 (i niższym) lub czasie naświetlania krótszym niż jedna sekunda redukcja szumu jest zbędna i może jedynie pogorszyć jakość zdjęcia. Jej użycie zawsze ma wpływ na jakość fotografii – pogarsza przede wszystkim jej ostrość.
STABILIZACJA
W tańszych aparatach, w których jest stabilizacja elektroniczna, funkcję warto wyłączyć, jeśli się z niej nie korzysta.
Używanie stabilizacji optycznej (stosowanej np. w lustrzankach cyfrowych), nawet gdy nie jest wymagana do uzyskania poprawnego zdjęcia, nie wpływa negatywnie na jakość fotografii. Zwiększa tylko zużycie baterii. W niektórych bardziej zaawansowanych aparatach możliwe jest włączenie stabilizacji obrazu tylko w jednej płaszczyźnie zdjęcia.