Automatyczna panorama
Po uruchomieniu aplikacji kliknij przycisk New Panorama, a następnie w oknie Eksploratora Windows zaznacz zdjęcia, które na siebie zachodzą i kliknij Otwórz. Po chwili zdjęcia pojawią się w oknie podglądu aplikacji ICE. Program dobrze radzi sobie z automatycznym wykrywaniem sposobu ułożenia obrazów składowych względem siebie, więc zazwyczaj ręczna korekta ustawień nie jest potrzebna.
Dobrze jest jednak określić, jak prowadziłeś aparat w czasie zapisywania zdjęć.
W tym celu kliknij opcję Auto-detect i z listy wybierz Rotating motion, jeśli obracałeś aparat wokół własnej osi (panoramy o szerokim kącie) lub Planar motion, jeśli chcesz połączyć wiele zdjęć pokazujących jedną płaszczyznę, aby uzyskać obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Jeśli materiał źródłowy do panoramy nie został przygotowany poprawnie, to znaczy fragmenty sąsiadujących obrazów nie nachodzą na siebie tak, by algorytm mógł wykryć punkty wspólne, możesz stanąć przed koniecznością ręcznego ułożenia zdjęć. W tym celu otwórz zakładkę Structured Panorama, kliknij Auto layout i sprawdź, czy zdjęcia są poprawnie ustawione.
W sekcji Initial corner and direction kliknij kolejno dwa kwadraciki znajdujące w miejscach odpowiadających położeniu pierwszego i drugiego zdjęcia w panoramie. Następnie ustaw parametry Rows i Columns, wskazując właściwy układ zdjęć składowych. Możesz także wskazać sposób ruchu kamery, np. Zigzag, oraz kąt widzenia panoramy, np. Less than 360.
Po dostrojeniu układu zdjęć kliknij przycisk Auto overlap, aby wykryć punkty wspólne na sąsiadujących zdjęciach. Jeśli pojawią się problemy z łączeniem, ustawienia możesz zmienić ręcznie za pomocą suwaków. Po zakończeniu konfiguracji plików źródłowych kliknij przycisk Next.
Korzystając z mechanizmu ręcznego ustawiania panoramy, musisz mieć dokładnie taką samą liczbę zdjęć w każdym rzędzie. Jeśli liczba zdjęć w poszczególnych rzędach różni się, musisz polegać na automatycznym mechanizmie konfiguracji panoramy. Po zakończeniu łączenia zdjęć przejdziesz do ustawień odwzorowania panoramy.
Jeśli chcesz stworzyć panoramę, która pozwoli ci się rozglądać, skorzystaj z zalecanej przez nas opcji Spherical. Jeśli zaś oczekujesz płaskiego obrazu z poprawnym układem kątów widocznych na zdjęciu krawędzi budynków, użyj Perspective. To jednak zmniejszy kąt widzenia panoramy.
Specjalne możliwości daje odwzorowanie Stereographic. Jeśli dysponujesz zestawem zdjęć obejmującym 360 stopni w każdym kierunku, możesz stworzyć widok tzw. planetarny.Panorama będzie w nim ułożona kuliście, tworząc iluzję globu, na którym stoją budynki. Po kliknięciu odwzorowania Stereographic, złap myszą zdjęcie, ustaw miejsce, które ma być na górze, pośrodku siatki pomocniczej i pociągnij myszą do dołu, aż do zamknięcia „planety”.
Po dobraniu odwzorowania kliknij Next. W kolejnym kroku będziesz mógł przyciąć panoramę tak, by wyeliminować postrzępione krawędzie obrazu. Kadr ustaw, przesuwając linie celownika widoczne na ekranie. Program ICE ma funkcję autouzupełniania obrazu. Jeśli chcesz pozostawić szeroki kadr, a na przykład jedna z krawędzi nie jest wypełnioną obrazem, kliknij Auto complete.
Program użyje algorytmu próbkowania i automatycznie uzupełni brakujące fragmenty. Pamiętaj, że mechanizm działa dobrze tylko wtedy, gdy do uzupełnienia pozostają obszary pozbawione istotnych detali – niebo, zieleń, ulica, mur itp. Po zakończeniu obliczeń związanych z uzupełnianiem sprawdź, czy brakujące fragmenty zostały poprawnie wygenerowane.
Artefakty możesz usunąć po wyeksportowaniu zdjęcia, retuszując je w edytorze obrazu, albo jeszcze przed konwersją, dodatkowo zawężając kadr panoramy. Następnie kliknij Next, aby przejść do ostatniego etapu, czyli eksportu panoramy. W oknie eksportu, w sekcji Image size, możesz zmniejszyć plik wynikowy, zaś w Image file – wybrać format pliku.