Bateria jak nowa
Po co się zatem wysilać, skoro żadne zabiegi nie wpłyną na sukcesywny spadek pojemności akumulatora? Na szczęście prawidłowe obchodzenie się z nim pozwoli korzystać z niego przez cały czas żywotności. W przeciwnym wypadku ogniwa mogą odmówić posłuszeństwa nawet po niespełna roku eksploatacji. Poniższe zalecenia dotyczą tylko ogniw litowo-jonowych.
Wysoka temperatura jest wrogiem baterii, skracającym jej żywotność. Dlatego nie pozostawiaj laptopa zamkniętego w samochodzie wyeksponowanym na pełne słońce. Nie pozostawiaj go także w pobliżu grzejników.
Staraj się ograniczyć do minimum częściowe rozładowania akumulatora i jego doładowania. Jeśli ma on np. 40 procent pojemności i potrzebujesz komputera na chwilę, nie podłączaj zasilania sieciowego, lecz rozładuj akumulator do końca. Naturalnie nie musisz tego robić natychmiast, ale np. następnym razem, kiedy będziesz używał noteboooka. Zasilanie podłącz dopiero w momencie, gdy poprosi cię o to system operacyjny komunikatem o niskim stanie baterii:
Jeśli używasz notebooka do intensywnych zadań, jak: granie, rendering, obróbka grafiki lub filmów, w których oszczędzanie energii nie wchodzi w grę, odłącz akumulator od notebooka. Nie może to być jednak akumulator w pełni naładowany, lecz powinien mieć około 40 proc. pojemności. Wyłącz komputer i odłącz akumulator. Musisz liczyć się z tym, że nie będziesz dysponował zabezpieczeniem i chwilowa przerwa w dostawie prądu pozbawi cię efektów pracy.
Jeśli chcesz na dłużej odłączyć akumulator, tym bardziej pamiętaj o tym, by nie był w pełni naładowany ani w pełni rozładowany. Najlepiej, jeśli będzie rozładowany do około 40 proc. pojemności. Sugeruj się wskaźnikiem systemu operacyjnego. Poza tym schowaj baterię w ciemne i chłodne miejsce. Żywotność takiego akumulatora przedłuży cykl całkowitego rozładowania i ładowania, który trzeba wykonać mniej więcej raz w miesiącu.