Cechy dobrego menedżera filmów
|
- AUTOMATYCZNE POBIERANIE DANYCH
W dobrym programie wystarczy wpisać tytuł filmu, a menedżer powinien wyszukać (w internecie) i dopisać do bazy wszystkie pozostałe informacje na temat danego filmu. Nie tylko spis głównych postaci, ale także krótką recenzję, dodatkowe fotosy, a niekiedy także linki do trailerów.
- WYSZUKIWANIE WIDEO
Funkcja przeszukiwania dysków i nośników wymiennych pod kątem plików wideo bardzo oszczędza czas przy budowaniu własnej bazy.
- SORTOWANIE I WYSZUKIWANIE
Chcąc odnaleźć konkretny wideoklip czy film w swojej kolekcji, nie powinieneś tracić na to dużo czasu. Przyspieszą ten proces rozbudowane funkcje sortowania, dzięki którym szybko znajdziesz np. określone gatunki czy produkcje danego reżysera.
- EKSPORT I IMPORT DANYCH
Im więcej możliwości w zakresie eksportu danych ma program, tym łatwiej zaprezentujesz swój zbiór znajomym. Z kolei funkcje importu ułatwiają przenoszenie baz zbudowanych wcześniej w innym programie.
|
Podsumowanie testu
W naszym zestawieniu porównywaliśmy osiem programów. Większość, bo aż sześć, to aplikacje darmowe. Pozostałe dwa programy są aplikacjami komercyjnymi. Zwraca uwagę bardzo duża dysproporcja funkcji w darmowych aplikacjach. Niektóre, jak np. Movienizer czy Eax Movie Catalog, można z powodzeniem wykorzystywać w domowych zastosowaniach i funkcje tych narzędzi będą w zupełności wystarczające do zbudowania przejrzystej bazy filmów i plików wideo. Z kolei inne, np. Obloo Library Catalog czy MovieCatalog, mają tak ograniczone funkcje, że trudno znaleźć dla nich sensowne zastosowanie. Tymczasem wszystkie programy są promowane przez ich twórców jako doskonałe narzędzia do porządkowania zbiorów filmów i plików wideo.
Instalacja i obsługa
Z tym nie było większych problemów. Jedynie w dwóch przypadkach (MovieCatalog i Library Catalog) konieczne było doinstalowanie do systemu dodatkowych bibliotek (odpowiednio Adobe AIR oraz .NET Framework). Instalacja pozostałych programów polegała na prostym potwierdzaniu kolejnych etapów kreatora. W przypadku programu Filmoteka instalacja nie była w ogóle potrzebna, co predysponuje ten program do mobilnej bazy filmów (Filmotekę wraz z bazą filmów można przechowywać np. na flashdysku). W innych przypadkach chęć przeniesienia bazy sprowadzała się do jej wyeksportowania do jednego z obsługiwanych przez dany program formatów.
Istotne funkcje
Zwycięzca testu może przy pierwszym kontakcie nieco przytłaczać ogromem funkcji, jednak działają one bez zarzutu. Przede wszystkim użytkownik ma pełną swobodę wyboru metody, jaką chce uzupełniać dane w bazie. Można wpisywać tytuły filmów ręcznie, a następnie informacje o danym filmie pobierać z internetu (tak jest w większości programów). Można także skanować całe foldery i dyski w poszukiwaniu plików, a następnie automatycznie dodawać je do bazy – w taką automatykę, oprócz zwycięzcy wyposażono większość programów poza dobrym Movienizerem, średnim Ant Movie Catalog i fatalnym Obloo Library Catalog. Jednak wady tego ostatniego są równoważone zaletami wbudowanego skanera.