Analiza wyników skanowania
Poniżej przykładowy wykres z badania przeprowadzonego za pomocą programu inSSIDer.
A. Tabela z danymi wykrytych sieci
Dla każdej z wykrytych sieci inSSIDer podaje następujące informacje:
1. Symbol połączenia (wyraźnie widać, z którą siecią jest połączony twój komputer)
2. Adres MAC punktu dostępowego
3. Producenta urządzenia (punktu dostępowego/routera Wi-Fi) Vendor
4. Nazwę danej sieci bezprzewodowej SSID
5. Kanał, z jakiego korzysta dana sieć (w przypadku standardu 802.11n używanych jest kilka kanałów, wtedy wartość podawana w tej kolumnie określa centralny spośród wykorzystywanych kanałów)
6. RSSI – wskaźnik określający ogólną jakość sygnału radiowego. Im wartość bliższa liczbie 100, tym gorzej
7. Typ stosowanego zabezpieczenia w danej sieci
8. Typ sieci (infrastruktura oznacza sieć typu komputer-punkt dostępowy, natomiast ad-hoc oznacza sieć typu komputer-komputer)
9. Prędkość – maksymalna teoretyczna prędkość przesyłu w megabitach na sekundę
10. Pozostałe dane to znaczniki czasu i lokalizacji – nie mają znaczenia, jeżeli nie korzystasz z GPS-u
B. Wykres przedstawiający rozkład siły sygnału sieci Wi-Fi w czasie
Ten wykres pokazuje, jak zmienia się siła sygnału w zależności od tego, gdzie w danym momencie się znajdujesz. Na ilustracji pierwszy wyraźny spadek naszej sieci (1) był spowodowany odejściem od punktu dostępowego na odległość ok. 10 m. Następnie, nie zmieniając odległości, ustawiliśmy komputer tak, by była optyczna widoczność między komputerem a laptopem. Od razu widać wzrost mocy sygnału (2), choć ze względu na odległość już nie do wartości pierwotnej, kiedy laptop znajdował się metr od punktu dostępowego/routera Wi-Fi. Późniejszy spadek mocy widoczny w zakresie od czasu 1:19 do 1:23 (3) był spowodowany włączeniem… kuchenki mikrofalowej, zatem planując optymalne rozmieszczenie routera, warto uwzględniać także położenie tego typu sprzętu. Za pomocą tego wykresu możesz łatwo sprawdzić, w jakiej sytuacji uzyskasz najsilniejszy sygnał przy danej odległości.
C. Wykres przedstawiający siłę sygnału oraz kanały zajmowane przez daną sieć
Ostatni wykres informuje o dwóch istotnych parametrach sygnału – jego mocy (oś pionowa) oraz zajmowanych przez daną sieć kanałach (oś pozioma). Na przykładowej ilustracji wyraźnie widać, że używana przez nas sieć o nazwie 3G charakteryzuje się wyraźnie silniejszym sygnałem od innych sieci znajdujących się w zasięgu komputera testowego, przy czym wykorzystywane przez tę sieć kanały (od 7 do 11 – na routerze klasy 802.11n ustawiony był kanał 9.) pokrywają się z kanałami, z których korzysta sieć o nazwie home. Przy takich różnicach w mocy sygnału wpływ zajętości tych samych kanałów przez kilka sieci nie powinien być duży, ale dobrym pomysłem byłoby ustawienie routera w taki sposób, by nasza sieć działała na kanale 6. (wtedy wykres pokryje obszar od kanału 4. do 8. (1)), co pozwoli na prawie całkowite uniknięcie interferencji z innymi sieciami w tym konkretnym przypadku.