Dodatkowe funkcje
Oprócz oprogramowania do nawigacji większość urządzeń ma też odtwarzacze multimedialne umożliwiające oglądanie filmów, zdjęć czy słuchanie nagrań MP3. Niektóre potrafią też otwierać książki elektroniczne i oferują proste gry.
Poszukując urządzenia, można wybrać takie, które oferuje odblokowany dostęp do systemu Windows CE Core 5.0. Dzięki temu można wgrać dodatkowe aplikacje, np. przenośną wersję arkusza kalkulacyjnego lub edytora tekstu.
Podsumowanie testu
Do testów wybraliśmy zestawy do nawigacji z ekranami 3,5- oraz 4,3--calowymi, wyposażone w najnowsze wersje programów do nawigacji. Mogą one służyć do podróży po Polsce lub zwiedzania innych krajów. Warto jednak dodać, że większość testowanych zestawów występuje też w innych konfiguracjach, tzn. są wersje tańsze (wyłącznie z mapą Polski) albo droższe (na całą Europę).
Wyposażenie zestawów
Przeciętne wyposażenie zestawu do nawigacji składa się z odbiornika sygnałów GPS połączonego z dotykowym ekranem, a na urządzeniu jest zainstalowana jedna z aplikacji do obsługi map. W każdym testowanym zestawie znajduje się ładowarka samochodowa oraz uchwyt. W większości urządzeń jest też umieszczany plastikowy wskaźnik, który zwiększa precyzję obsługi urządzenia – jest on ważny w przypadku nawigatorów z 3,5-calowym ekranem. Brakuje go jednak w wielu słabszych urządzeniach.
Nieliczne zestawy uzupełniane są o etui ochronne na urządzenie (w teście tylko Easy Touch i Syngio), ładowarkę sieciową oraz interfejs bluetooth (w naszym teście tylko Navix i Syngio). Ten ostatni pozwala połączyć nawigację z telefonem komórkowym, dzięki czemu tworzy się np. prosty zestaw głośnomówiący. To są jednak dodatki – w naszym teście pod względem wyposażenia najlepiej wypadły nawigacje Becker i Pentagram, głównie dzięki dużym, czytelnym ekranom.
Możliwości mapy
Obecnie sprzedawane mapy cechują się bardzo zbliżonym stopniem aktualności i szczegółowości. Najpełniejsze dane zawiera AutoMapa, która oferuje nie tylko pełne pokrycie terytorium Polski, ale także dzięki społeczności użytkowników wiele dodatkowych informacji w postaci POI (z ang. Points of Iinterest, czyli obiekty użyteczności publicznej, np. stacje benzynowe, bankomaty itp.). Pobranie i wgranie plików POI do urządzenia pozwoli dotrzeć w miejsca, o których np. nie napisano w żadnych przewodnikach.
Równie dobre jest oprogramowanie Mireo viaGPS 3.0 Black Edition. Jest w stanie doprowadzić kierowcę do celu równie bezbłędnie jak AutoMapa, ma jednak mniejsze możliwości. Po wgraniu najnowszych map dość dobrze pod względem aktualności wypadają również nawigacje firmy Navigon, jednak są one nieco mniej szczegółowe.
Rozczarowują nieco mapy firmy Navigo Copernicus, GP Mapa obecna w Garminach, a także mapy w urządzeniach Mio i TomTom. Wprawdzie ich jakość stale się poprawia, jednak wciąż są mniej dokładne od tych najlepszych. Niemal zawsze doprowadzą do celu, ale nie zawsze najlepszą drogą.