Chrome OS w Windows
Wbrew nazwie Picnik Photo Editor jest bardziej narzędziem do ozdabiania zdjęć i kreowania okolicznościowych kolaży, aniżeli programem do tradycyjnej edycji fotografii. Owszem, program ma również takie funkcje, jak np. obracanie fotografii, korekcja ekspozycji, regulacja jasności i kontrastu itp., ale najciekawsze są efekty, które można dodawać do zdjęć.
Interfejs programu składa się z pięciu kart. Pracę zaczynasz od kliknięcia przycisku Upload a photo na karcie Home i wczytania zdjęcia, które chcesz poddać obróbce.
Po wczytaniu fotografii program automatycznie aktywuje kartę Edit, na której masz do dyspozycji podstawowe funkcje edycyjne. Jeżeli chcesz szybko poprawić fotografię, użyj przycisku Auto-fix.
Przejdź na kartę Create – masz tutaj dostęp do bogatego zestawu różnych efektów. Typ efektu wybierasz, klikając pozycję w poziomym pasku narzędziowym (my wybraliśmy efekty związane z ramkami Frames). Po wybraniu danego typu lista dostępnych efektów jest wyświetlana po lewej stronie interfejsu programu. Uwaga! Przy niektórych figuruje słowo „premium”, co oznacza, że zadziałają one po wykupieniu subskrypcji w serwisie picnik.com. Liczba darmowych efektów jest jednak w zupełności wystarczająca.
Zmodyfikowane zdjęcie możesz zapisać zarówno na dysku lokalnym, jak i w serwisie (jeżeli wcześniej zarejestrujesz swoje konto – bez względu na to, czy płatne czy bezpłatne). Opcje związane z zapisem dostępne są na karcie Save & Share. Umożliwiają także udostępnienie gotowej pracy w popularnych serwisach społecznościowych, tj. Twitter, Flickr, Facebook, Picasa Web Albums, MySpace i inne.