Narzędzia do bezpiecznej komunikacji
TOR jest wykorzystywany do tworzenia bezpiecznych kanałów komunikacji. Komunikatory działające w oparciu o darknet zapewniają lepszą ochronę anonimowości niż bezpieczne komunikatory w internecie, ponieważ zabezpieczają nie tylko treść rozmowy, ale także ukrywają IP i lokalizację geograficzną użytkownika.
Komunikator: Proton mail
Adres: https://protonirockerxow.onion
Komunikator: BitMessage
Adres: https://bitmessage.org
Komunikator: Ricochet
Adres: https://ricochet.im
Komunikator: TorChat
Adres: https://github.com/prof7bit/TorChat
Komunikator: CryptoCat
Adres: https://crypto.cat
Organizacje broniące prawa do prywatności
W darknecie mirrory swoich serwisów mają liczne organizacje pozarządowe, które specjalizują się w ochronie prywatności, a także walczą wolność obiegu informacji w internecie.
Nazwa: Fundacja Panoptykon
Adres: http://rzb5nlpvy5oqnket.onion
Nazwa: WikiLeaks
Adres: http://wikilw7ayqhjl6zr.onion
Komunikator: The Intercept
Adres: https://y6xjgkgwj47us5ca.onion
Popularne usługi w Darknecie
W darknecie można znaleźć także bramy do popularnych serwisów ze zwykłej sieci. Pozwalają one na dostęp do stron takich jak Facebook czy wyszukiwarka DuckDuckGo, które mogą być cenzurowane lub blokowane przez niektóre państwa.
Usługa: Facebook
Adres: https://www.facebookcorewwwi.onion
Usługa: Sci-Hub
Adres: http://scihub22266oqcxt.onion
Usługa: Blockchain.info
Adres: https://blockchainbdgpzk.onion
Usługa: Wyszukiwarka DuckDuckGo
Adres: http://3g2upl4pq6kufc4m.onion
TorBrowser - brama do darknetu
Do darknetu najprościej dostać się poprzez przeglądarkę TorBrowser. Jest to specjalnie skonfigurowana wersja przeglądarki Firefox, wyposażona domyślnie w dwa plug-iny (TorButton i TorLauncher), które pozwalają na łączenie się z internetem za pośrednictwem sieci TOR. Po wpisaniu
adresu w domenie .onion przeglądarka łączy się z stroną ukrytą w sieci TOR. Jeśli klikniesz ikonę cebulki z lewej strony paska adresu, będziesz mógł zobaczyć, jakie serwery pośredniczą w połączeniu, a także nakazać ponowne zestawienie połączenia.
Domyślnie wszystkie połączenia, także ze zwykłymi stronami WWW, są w tej przeglądarce realizowane za pośrednictwem sieci TOR. Aby skutecznie chronić prywatność, w przeglądarce zainstalowano także inne plug-iny zabezpieczające przed inwigilacją – NoScript i HTTPS Everywhere. Przeglądarka działa zawsze w trybie incognito, więc wyłączone jest zapisywanie odwiedzanych stron w historii.
Wyszukiwanie informacji w Darknecie
Do wyszukiwania stron w darknecie najlepiej użyć wyszukiwarki Ahmia, która jest dostępna zarówno w internecie (www.ahmia.fi) jak i w ukrytej sieci (http://msydqstlz2kzerdg.onion). W sieci można znaleźć także ręcznie tworzone katalogi stron w domenie .onion (https://thehiddenwiki.org), jednak ze względu na dużą niestabilność darknetu większość linków jest nieaktywna.
Dzięki wyszukiwarce DuckDuckGo (https://3g2upl4pq6kufc4m.onion) z poziomu darknetu można przeszukiwać internet, co gwarantuje wyższy poziom anonimowości wyszukiwania niż inne metody, np. łączenie się z Google’em przez VPN.
W darknecie można także szukać torrentów w wyszukiwarce The Pirate Bay (http://uj3wazyk5u4hnvtk.onion), która działa nawet wtedy, gdy strona w internecie jest nieaktywna w wyniku działań antypirackich, które okresowo ograniczają dostęp do serwisu.