Coraz łatwiej
Rozwiń menu System i wybierz z niego pozycje Preferencje i Menu główne.
Pojawi się okno Menu główne. Po lewej stronie, w sekcji Menu widzisz poszczególne pozycje menu ułożone w hierarchiczną strukturę drzewa, natomiast w sekcji Elementy są widoczne elementy dostępne dla aktualnie zaznaczonej pozycji menu.
Zwróć uwagę, że niektóre elementy w obu sekcjach mają nazwy napisane pochyłym tekstem. Oznacza to, że dany element czy pozycja menu nie są widoczne w bieżącej konfiguracji. Wystarczy jednak, że zaznaczysz pole wyboru widoczne obok danego składnika, by zmienił się wygląd czcionki opisującej ten element, a zarazem wybrany składnik pojawił się w menu głównym Ubuntu. Analogicznie, chcąc usunąć jakiś składnik z menu, odznacz widoczne przy nim pole wyboru.
Nic nie stoi na przeszkodzie, byś dodał własne podmenu do menu głównego Ubuntu. Kliknij przycisk Nowe menu, a następnie w okienku Właściwości katalogu wpisz w polu Nazwa nazwę nowego menu – w naszym przypadku Niezbędnik, a w polu Komentarz zawrzyj opcjonalny opis (będzie się on pojawiał w „dymku”, gdy naprowadzisz kursor myszki na nowe menu).
Jeżeli klikniesz widoczną w oknie Właściwości katalogu żółtą ikonę, otworzy się okno Przeglądaj ikony, w którym możesz wybrać element graficzny, jakim będzie oznaczone nowe menu (tak jak np. menu Aplikacje jest oznaczone po lewej stronie nazwy znakiem firmowym Linuksa Ubuntu). Po wybraniu ikony, kliknij OK.
Następnie jeszcze raz kliknij OK, by potwierdzić dodanie nowego podmenu. Domyślnie pojawi się ono w menu Aplikacje.
Jeżeli chcesz dodać ikonę do paska menu na pulpicie Ubuntu (tam, gdzie już znajdują się ikony Firefoksa, Evolution oraz systemu pomocy), myszką przeciągnij ikonę dowolnego elementu na obszar paska, czyli na panel Ubuntu.