A A A

Coraz łatwiej

PC Format 5/2008
W tym miesiącu proponujemy triki i porady związane z korzystaniem z Linuksa w dystrybucji Ubuntu. Dowiesz się, jak automatycznie się logować do systemu, dostosować menu systemowe do własnych potrzeb, korzystać z przydatnych apletów oraz jak ustawić darmowy internetowy telefon w Linuksie.

Internetowy i darmowy telefon w Linuksie

Z pewnością znasz komunikator Skype umożliwiający prowadzenie rozmów głosowych przez internet. Ubuntu ma swój odpowiednik tej klasy oprogramowania – mowa o aplikacji Telefon Ekiga. Oto, jak go skonfigurować.


Rozwiń menu Aplikacje, wybierz kolejno Internet i Telefon Ekiga.



Podczas pierwszego uruchomienia programu zobaczysz na ekranie monitora okno Asystent konfiguracji. W pierwszym jego etapie kliknij przycisk Do przodu, następnie w polu tekstowym wpisz swoje imię i nazwisko i jeszcze raz kliknij Do przodu.


W kolejnym etapie Asystent domaga się danych uwierzytelniających w darmowym serwisie ekiga.net (dzięki któremu możliwe jest prowadzenie rozmów przez internet – oczywiście za darmo). Ponieważ przy pierwszym uruchomieniu programu z pewnością nie masz jeszcze konta w tym serwisie, kliknij odsyłacz Utwórz konto SIP ekiga.net.



Po chwili uruchomi się okno przeglądarki Firefox z wczytaną stroną logowania do serwisu ekiga.net. Na widocznej stronie kliknij odsyłacz Subscribe!.


Kolejny etap to wypełnienie formularza rejestracyjnego. Podaj niezbędne dane (w tym poprawny adres e-mailowy), zaznacz widoczne w dolnej części formularza pole wyboru I accept i kliknij Register.



Wyświetli się kolejna strona WWW zawierająca potwierdzenie rejestracji. Zwróć uwagę, że twoim adresem SIP (to protokół telefonii internetowej) będzie adres o składni podana_nazwa_użytkownika@ekiga.net.


Odbierz e-mail potwierdzający rejestrację i kliknij w treści listu odsyłacz finalizujący rejestrację. Spowoduje to wyświetlenie strony z informacją o poprawnym założeniu konta. Zamknij Firefoksa, nie będzie już potrzebny.



Powróć do okna Asystent konfiguracji i wpisz otrzymane w procesie rejestracji dane uwierzytelniające, następnie kliknij przycisk Do przodu.


Następny etap to wybór typu połączenia. Z rozwijanej listy wybierz pozycję najlepiej odpowiadającą parametrom posiadanego przez ciebie łącza internetowego i kliknij Do przodu. Jeżeli nie jesteś pewien, jaką pozycję wybrać, zaznacz Zachowanie bieżących ustawień.



Teraz system wykryje ustawienia sieciowe zapory i tzw. translacji adresów NAT. Jeżeli pojawi się okno z pytaniem, czy włączyć obsługę STUN. Kliknij Tak i Do przodu.


Kolejne etapy to ustawienia związane z dźwiękiem i obrazem. Na liście Wybierz menedżera dźwięku pozostaw domyślne zaznaczenie ALSA, i kliknij Do przodu. Następnie na obu widocznych rozwijanych listach wybierz kartę dźwiękową, jaką masz zainstalowaną w komputerze, i kliknij Do przodu. Możesz sprawdzić ustawienia klikając Test ustawień.




Czas na ustawienie tzw. menedżera obrazu. Ustawienie to dotyczy tylko sytuacji, gdy masz do komputera podłączoną kamerę internetową. I w takim przypadku optymalnym ustawieniem jest domyślna wartość V4L. Kliknij Do przodu. Następnie z listy urządzeń wybierz kamerę. Jeżeli nie masz kamery, system wyświetli po prostu Nie znaleziono urządzeń. Kliknij Do przodu, przeczytaj informacje podsumowujące konfigurację i kliknij Zastosuj.


Zobaczysz okno główne Ekiga. W polu tekstowym wpisz adres użytkownika, do którego chcesz zadzwonić, i kliknij ikonę połączenia widoczną po prawej stronie pola adresowego.


Jeżeli nie masz do kogo zadzwonić, rozwiń menu Narzędzia i wybierz opcję Książka adresowa. W oknie Książka adresowa, które się pojawi, będziesz mógł wybrać rozmówców. Możesz też sprecyzować wyszukiwanie, wpisując imię i nazwisko poszukiwanej osoby w polu tekstowym w dolnej części okna i klikając Znajdź. Udanych pogawędek!


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto