Cechy dobrego programu do katalogowania zdjęć
|
- ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
Głównym doradcą w zarządzaniu zbiorem fotografii powinna być intuicja, a nie opasły tom dokumentacji oprogramowania.
- AUTOMATYCZNE ROZPOZNAWANIE APARATU CYFROWEGO
Po podłączeniu aparatu do komputera program katalogujący powinien automatycznie rozpoznać i przegrać nowe zdjęcia.
- WYBÓR EFEKTÓW I SZABLONÓW
Im więcej metod prezentacji kolekcji zapewnia dany program, tym lepiej.
- OBSŁUGA STANDARDU EXIF
To dziś konieczność. Program, który nie potrafi na podstawie danych EXIF np. automatycznie właściwie obrócić pionowego kadru, nie jest wart uwagi. Oprócz tego istotna jest możliwość porządkowania zdjęć wg tych danych.
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy 8 programów do katalogowania fotografii. Pięć to produkty komercyjne, pozostałe 3 są produktami darmowymi, z tego jeden jest aplikacją dołączoną do systemu operacyjnego Windows Vista. Wszystkie testowane programy sprawdzaliśmy pod kontrolą właśnie systemu Windows Vista. Jeden z testowanych programów, CompuPic Pro 6.23, nie był aplikacją przystosowaną do systemu Windows Vista, co odnotowaliśmy w opisie i uznaliśmy za wadę, ale postanowiliśmy nie obniżać z tego powodu oceny punktowej dla tego programu, gdyż aplikacja ta działa poprawnie we wciąż najpopularniejszej wersji Windows XP.
Instalacja i obsługa
Instalacja niemal wszystkich testowanych programów jest łatwa i krótkotrwała. Tylko jedna aplikacja wymagała restartu po instalacji (CompuPic Pro), pozostałe były gotowe do pracy natychmiast po zakończeniu procesu instalacji. Większość programów automatycznie się uruchamia zaraz po zamknięciu kreatora instalacyjnego. Niektóre programy po uruchomieniu pracowicie indeksowały wszystkie zdjęcia znalezione w katalogu Moje dokumenty (tak robił np. produkt Corela czy Uleada). W rezultacie powstawała baza zawierająca wszystkie znalezione pliki graficzne, a nie tylko zdjęcia, które zazwyczaj przechowujemy w konkretnym folderze. Lepiej pod tym względem wypada zwycięzca testu – Zoner Photo Studio 10 PL, pozostawiając użytkownikowi wolną rękę w kwestii wskazania miejsca, które ma być zindeksowane.
Funkcje programu
Podstawową funkcją wszystkich testowanych aplikacji jest katalogowanie zdjęć i organizowanie ich w bazy, które użytkownik może porządkować wg niemal dowolnych kryteriów. W naszych testach zdecydowanymi liderami w zakresie szybkości indeksowania są ACDSee Photo Manager 2009 oraz Ulead Photo Explorer 8.5, którym zindeksowanie testowego zbioru zdjęć (wczytanie zdjęć do programu i wyświetlenie miniatur) zajęło odpowiednio 10 i 11 sekund. W teście szybkościowym najgorzej wypadły CompuPic Pro oraz darmowy Corel MediaOne Starter, którym to samo zadanie zajęło ok. minuty.
Istotną kwestią jest możliwie duża liczba kryteriów, wg których możemy porządkować, sortować i przeglądać zdjęcia. W tym zakresie wszystkie testowane programy wypadły dość dobrze. W domowych zastosowaniach z pewnością przydatne będą funkcje umożliwiające zaprezentowanie kolekcji zdjęć w interesujący sposób. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwycięzca – Zoner Photo Studio 10 PL, który mimo pozbawionego ozdobników interfejsu oferował najwięcej możliwości w tym zakresie. Na wyróżnienie zasługują programy, które potrafią automatycznie wykrywać duplikaty zdjęć. Interesującym mechanizmem wyróżnił się produkt Ashampoo. Photo Commander 7 ma algorytm porównywania, którego czułość użytkownik może ręcznie dopasować i określić, do jakiego stopnia podobne ujęcia program ma znaleźć.
Umiejętne wykorzystanie tego mechanizmu pozwala nie tylko na lokalizację duplikatów, ale także np. na szybkie odszukanie zdjęć przedstawiających zachód słońca w bezchmurny dzień czy innych zawierających nieszablonowe ujęcia niepoddające się automatycznym kryteriom. Nie sposób pominąć funkcji geotagowania fotografii, czyli dodawania do metadanych zdjęć informacji o współrzędnych geograficznych, dzięki czemu nie musimy pamiętać, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane. W taki mechanizm wyposażono zwycięski Zoner Photo Studio 10 PL oraz Google Picasa, przy czym ten ostatni program oferował jeszcze jedną, unikatową, jak się okazało, cechę – funkcję sortowania zdjęć wg tego, czy na danym zdjęciu znajduje się twarz.