5. miejsce - Ulead PhotoExplorer 8,5
Produkt Uleada to program, który zaraz po instalacji automatycznie przystąpił do indeksowania zawartości folderu Moje obrazy, właściwego dla aktualnego konta użytkownika. Jednak takiego działania nie ocenialiśmy dodatnio, gdyż założyliśmy, że chociaż na początku niech użytkownik zdecyduje, czy wskazać konkretny folder, czy też wybrać opcję skanowania dysku w poszukiwaniu fotek. Olbrzymią zaletą Uleada jest szybkość odczytywania zdjęć. Odczyt naszej testowej biblioteki fotografii zajął temu programowi zaledwie 11 sekund. Co prawda miniatury wygenerowane przez PhotoExplorera nie są najlepszej jakości, ale w zupełności wystarczają, by ocenić, co jest na danej fotografii. Szybkość nie jest jego jedyną zaletą. Program był tylko nieznacznie gorszy w zajętości zasobów od Zonera – lidera w tej kategorii. Pod względem funkcji PhotoExplorer wypada średnio. Brakuje tu nowinek, takich jak choćby geotagowanie zdjęć, ale z drugiej strony większość popularnych metod prezentacji – pokaz slajdów, różnego typu wydruki, wygaszacze, tapety itp. – jest obsługiwana.
PLUSY:
- Niskie zużycie zasobów
- Szybkość indeksowania nowych fotografii
MINUSY:
- Brak nowszych funkcji, jak np. obsługa GPS
6. miejsce - CompuPic Pro 6.23
Program obsługuje wiele formatów danych różnego typu, nie tylko zdjęć, ale także wideo czy audio. Ponadto jest to jedyna aplikacja, która rozpoznaje pliki czcionek (TTF, FON, FNT) i potrafi je wyświetlać. Jednak z drugiej strony, wśród tego ogromu rozpoznawanych formatów brakuje dość istotnych, np. formatu RAW charakterystycznego dla cyfrowych lustrzanek, i choć CompuPic rozpoznaje pliki audio, to tak popularny format jak MP3 jest mu nieznany (jednak nie zmniejszaliśmy za to oceny, gdyż sprawdzaliśmy przede wszystkim zarządzanie zdjęciami, a nie obsługę plików dźwiękowych). Duża liczba funkcji i obsługiwanych formatów to jednak za mało, by uznać program za dobry. Aplikacja nadaje się jedynie do Windows XP, w Windows Vista nie działa poprawnie z interfejsem Aero. Drugi mankament, jaki wyszedł na jaw podczas testów, to brak obsługi nagrywarki w komputerze testowym, co uniemożliwiło utworzenie płyty Photo CD mimo istnienia takiej funkcji w programie. CompuPic po prostu stwierdzał, że nagrywarki w systemie nie ma.
PLUSY:
- Niewielkie wymagania sprzętowe
MINUSY:
- Niezgodność z interfejsem Aero Glass
- Powolne indeksowanie
7. miejsce - Galeria fotografii systemu Windows Vista
Ten wbudowany w system operacyjny program do zarządzania fotografiami cyfrowymi (oprócz tego potrafi także katalogować pliki wideo w niektórych formatach) okazał się całkiem niezły jak na darmowe narzędzie. Galeria jest dość szybka, nowo dodane foldery są indeksowane szybko (głównie dzięki integracji z wbudowanym w Windows systemowym mechanizmem indeksowania danych). Ponadto – mimo estetycznego wyglądu dopasowanego stylistyką do interfejsu Aero Glass – Galeria zajmuje stosunkowo niewiele zasobów systemowych. Zadowala się prawie czterokrotnie mniejszą pamięcią RAM niż np. Photo Commander 7 firmy Ashampoo. Galerii brakuje nieco funkcji, nie ma tu możliwości tworzenia kalendarzy, kartek okolicznościowych czy albumów HTML, a funkcje edycji i retuszu fotografii są dość ubogie. Można za to, przy wsparciu również systemowego Windows Movie Makera, wykonać prezentację wideo wzbogaconą dźwiękiem i interesującymi efektami przejścia pomiędzy zdjęciami. Taki pokaz można nagrać na DVD i odtwarzać na stacjonarnym sprzęcie.
PLUSY:
- Niewielkie wymagania
- Integracja z innymi aplikacjami w systemie
MINUSY:
8. miejsce - Corel MediaOne 2.0 Starter
Program uruchamia się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji i natychmiast przystępuje do indeksowania zawartości standardowych folderów. Wraz z programem w systemie instalowany jest moduł Corel Photo Down-
loader, służący do rozpoznawania urządzeń źródłowych zawierających zdjęcia i ich automatyczny import.
Program w trakcie działania wydawał się dość ociężały. Wybór spośród bogatej kolekcji konkretnej fotografii do edycji wymaga cierpliwości. Szkoda też, że mimo rozpoznawania danych EXIF program nie wykorzystywał ich np. do automatycznego obracania zdjęć. Sortowanie jest możliwe w ramach tzw. Smart Collections. Program wyposażono w możliwość tworzenia pokazów slajdów, jednak o dość ubogich funkcjach. Gotowy pokaz można zapisać jako plik programu CorelShow lub wyeksportować jako plik wideo, ale ta druga możliwość pochodzi już z komercyjnej wersji programu i w darmowej edycji ma 30-dniowe ograniczenie czasowe. Takich funkcji, które mają ograniczenie czasowe, jest w programie sporo.
PLUSY:
- Tworzenie wielu kolekcji
- Współpraca z pocztą elektroniczną
MINUSY:
- Dość ubogie funkcje wersji darmowej
- Kłopoty ze stabilnością